15. maijs - LATVIEŠU VALODA
EKSĀMENS VIDUSSKOLAI
Sakāmvārdi ir īsi tautā zināmi teicieni par dzīves patiesībām.
Bieži lietoti latviešu tautas sakāmvārdi:
 
Rīta stundai zelts mutē.
Šajā teicienā ir izteikta vispārzināma patiesība par to, ka izgulējies un atpūties cilvēks no rīta var paveikt daudz vairāk, saprast labāk, izdomāt labāk nekā vakarā, kad ir noguris. Tā kā zelts ir ļoti vērtīgs metāls, tad laiks no rīta salīdzināts ar zeltu.
Rīts gudrāks par vakaru.
Šim sakāmvārdam ir līdzīga nozīme.
Kāda māte, tāda meita.
Šajā teicienā ir izteikta vispārzināma patiesība par to, ka bērni bieži vien gan izskata, gan rakstura īpašību ziņā līdzinās saviem vecākiem.
Ābols no ābeles tālu nekrīt.
Šim sakāmvārdam ir līdzīga nozīme.
Svešā acī skabargu redz, savā - baļķi neredz.
Šajā teicienā ir izteikta vispārzināma patiesība par to, ka ir viegli pamanīt citu cilvēku kļūdas un neizdarīto, bet ne tik viegli ir pamanīt un atzīt savas kļūdas un neveiksmes.
Meliem īsas kājas.
Šajā teicienā ir izteikta vispārzināma patiesība par to, ka, ja cilvēks melo, patiesību tik un tā drīz vien uzzina.
Nav dūmu bez uguns.
Šajā teicienā ir izteikta vispārzināma patiesība par to, ka nekas nenotiek bez iemesla. Kā bez uguns nevar būt dūmu, bez iemesla nerodas baumas.
Pa vienu ausi iekšā, pa otru ārā.
Šajā teicienā ir izteikta doma par neuzmanīgu klausītāju, kurš it kā klausās, bet tā īsti neko nedzird, jo nedomā līdzi un necenšas saprast dzirdēto.
Katrs pats savas laimes kalējs.
Šajā teicienā ir izteikta vispārzināma patiesība par to, ka neko nevar sasniegt bez darba. Jo labāk mācīsies un centīgāk strādāsi, jo vairāk sasniegsi un labāk dzīvosi.
Ne viss ir zelts, kas spīd.
Šajā teicienā ir izteikta vispārzināma patiesība par to, ka ne vienmēr vērtīgākais ir tas, kas ir spilgts un spožs. Teiciens attiecināms ne tikai uz priekšmetiem, bet arī cilvēkiem.
Paēdušai pelei milti rūgti.
Šajā teicienā ir izteikta vispārzināma patiesība par to, ka cilvēks spēj novērtēt to, kā viņam trūkst, bet nespēj novērtēt to, kas ir pietiekami.
Mucā audzis, pa spundi barots.
Ar šo teicienu raksturo neaudzinātu un nemācītu cilvēku. Cilvēks salīdzināts ar tādu, kas dzīvojis mucā un neko nav redzējis un piedzīvojis.
Sirma galva jāgodā.
Ar šo teicienu ir izteikta vispārpieņemta doma, ka veci cilvēki ir jāciena.
Lēnāk brauksi, tālāk tiksi.
Šajā teicienā ir izteikta vispārzināma patiesība par to, ka labāk vispirms apdomāt, aprēķināt, izplānot un tikai tad darīt. Tad pie rezultāta tiksi ātrāk un tas būs labāks.
Septiņreiz nomēri pirms griez!
Šim sakāmvārdam ir līdzīga nozīme.