Zilā krāsa
 
1.jpg
Attēlā dažādi zilās krāsas toņi debesīs un ūdenī
 
Zilā krāsa simbolizē ūdeni, debesis, bezgalību, tālumu, patiesību, uzticību, skaidrību.
 
11.jpg
Attēlā neaizmirstulītes (simbolizē uzticību)
 
Šī krāsa asociējas ar inteliģenci, zināšanām, mieru, koncentrēšanās spējām, harmoniju, pārliecību, aukstumu un skumjām. Zilā krāsa simbolizē vīrišķo dzimumu (šāds apzīmējums izveidojies 1940.gadā).
 
Senajā Ēģiptē zilā krāsa asociējās ar debesīm un dievišķo pasauli. Mīti vēsta, ka viens no seno ēģiptiešu dieviem Amons spēja pārvērst savu ādu zilā krāsā, tādēļ viņš prata lidot. Ēģiptieši uzskatīja, ka zilā krāsa pasargā no visa ļaunā.
 
Senajā Romā zilas krāsas apģērbu valkāja zemākās sabiedrības kārtas pārstāvji, kuri veica fizisku darbu. Viņi uzskatīja, ka zilā krāsa ir barbaru (svešzemnieku, kuri neprata romiešu valodu, nebija izglītoti un neizprata viņu tradīcijas) krāsa.
 
Viduslaiku Eiropā (5.-15.gadsimts) zilas krāsas apģērbu valkāja tikai trūcīgi cilvēki, šī krāsa nebija populāra. Taču 12.gadsimtā situācija mainījās - Romas Katoļu baznīcas vadītāji norādīja, ka māksliniekiem Jaunava Marija jāattēlo īpaši zilas krāsas tērpā (šī krāsa bija ļoti dārga, vesta no Āzijas).
 
4.jpg
Attēlā Jaunava Marija tumši zilas krāsas tērpā (Dučo di Buoninseņa, "Maesta", 1308)
 
Zilā krāsa tika izmantota dievnamu vitrāžās.
 
14.JPG
Attēlā Kenterberijas katedrāles vitrāža
 
No šī brīža zilā krāsa simbolizēja svētību, pazemību un tikumu.
 
Zilās krāsas popularitāte kļuva vēl lielāka pēc tam, kad 13.gadsimtā valdošais Francijas karalis Luijs 9. jeb Svētais Luijs bieži tērpās zilas krāsas apģērbā.
 
2.jpg
Attēlā Svētais Luijs
 
Šādas pašas krāsas tērpus sāka valkāt arī augstmaņi. Zilā krāsa parādījās karaliskās dzimtas ģerboņos.
 
5.png
Attēlā zilā krāsa Francijas karaliskās dzimtas ģerbonī
 
Arī leģendāro britu varoni karali Artūru attēloja tērptu zilas krāsas apģērbā. Zilā krāsa kļuva par karalisko krāsu. Tā simbolizēja bagātību un varu.
 
3.jpg
Attēlā karalis Artūrs (gobelēns, 1385.gads)
 
Mūsdienās modes pasaulē vairāk izmanto tumši zilo krāsu. Tumši zilas krāsas uzvalkus valkā biznesmeņi, politiķi.
 
Kristietībā zilā krāsa simbolizē Jaunavu Mariju.
 
7.jpg
Attēlā Jaunava Marija ar mazo Jēzu (Fra Andželiko, 1430)
 
Ķīnā zilā krāsa asociējas ar mokām, spokiem un nāvi. Tradicionālajā ķīniešu operā ļaunajam varonim seja grimēta zilā krāsā.
 
Turcijā un Centrālajā Āzijā zilā krāsa ir sēru krāsa.
 
Indiešu reliģijā hinduismā zilā krāsa simbolizē dievu un dažus no varoņiem, kuriem āda esot zilā krāsā – Višnu (Saules dievs, pasaules kārtības uzturētājs), Krišna (varonis un dievība), Rāma (seno indiešu valdnieks) un Šiva (vētru dievs, iznīcinošais spēks).
 
8.jpg
Attēlā dievs Višnu
 
Jūdaismā, ebreju reliģijā, zilā krāsa simbolizē Dieva spēku. Baltā lūgšanu šalle - tallits - rotāta ar zilas krāsas līnijām.
 
10.jpg
Attēlā lūgšanu šalle tallits ar zilajām līnijām
 
Papildinformācija