Zaļā krāsa
 
8.JPG
Attēlā zaļas krāsas papagailis ara
 
Rietumu kultūrā šī krāsa asociējas ar dabu, dzīvi, dzīvību, veselību, labklājību, jaunību, pavasari, cerību,atdzimšanu, nemirstību, mieru, greizsirdību un skaudību. Vēl šī krāsa asociējas ar briesmoņiemslimību, indi.
 
Viduslaikos un renesanses posmā, kad apģērba krāsa norādīja uz piederību kādam sociālam slānim, zaļā krāsa norādīja uz cilvēka piederību muižnieku kārtai, tirgotāju, baņķieru ģimenei. Šī krāsa simbolizēja arī plaukstošu mīlestību. Tērpus gaiši zaļā krāsā valkāja neprecētas jaunas sievietes. Viduslaikos velnus un pūķus attēloja zaļā krāsā, tiem ir negatīva nozīme.
 
5.jpg
Attēlā pūķis (1460.gadā tapusi ilustrācija)
 
Laika posmā no 15.gadsimta līdz 18.gadsimtam zaļā krāsa asociējās ar bagātību, tirgotājiem, baņķieriem, piederību muižnieku kārtai.
 
3.jpg
Attēlā "Tirgotāja Arnolfīni ģimene", zaļā krāsa norāda uz ģimenes labklājību un sociālo statusu (Jans van Eiks, 1434)
 
Senajā Ēģiptē zaļā krāsa simbolizēja labu veselību, atdzimšanu un nemirstību. Pazemes un pēcnāves dzīves dievu Ozīrisu attēloja ar zaļas krāsas ādu.
 
2.jpg
Attēlā dievs Ozīriss
 
Arī dārzi Ēģiptē simbolizēja atdzimšanu.
 
1.JPG
Attēlā galvenā dieva Amona dārzi (kapeņu sienu gleznojums, 14.gadsimts pirms mūsu ēras)
 
Senajā Romā uzskatīja, ka zaļā krāsa simbolizē mīlestības, skaistuma, auglības un labklājības dievieti Veneru, kuras aizgādniecībā atradās dārzi, vīnogu lauki.
 
Zaļā krāsa ir tradicionālā Īrijas krāsa. Īru folklorā zaļā krāsa tiek saistīta ar burvestībām, raganām, fejām un gariem. Īru pasaku varonis elfs tiek attēlots zaļas krāsas apģērbā.
 
Ķīnā un citās Āzijas valstīs zaļā krāsa simbolizē laimi, auglību.
 
Ķīnā zaļā krāsa asociējas ar austrumu debespusi, saullēktu, dzīvi un augšanuPūķus Ķīnā dažkārt attēlo zaļā krāsā. Šeit pūķim ir pozitīva nozīme, tas simbolizē varu, spēku, veiksmi. Parasti imperatori izvēlējās pūķi kā savas varas simbolu.
 
9.jpg
Attēlā pūķi šķīvja rotājumos
 
Bībelē Vecajā Derībā minētā čūska, kuras dēļ Ādamu un Ievu izraidīja no Ēdenes dārza, bija zaļā krāsā.
 
Kristietībā zaļā krāsa simbolizē kristīgās misijas darbu, cerību, atjaunošanos.
 
Islāmā zaļā krāsa ir svētā krāsa, jo islāma ticības pamatlicēja Muhameda apģērbs un karogs bija zaļā krāsā.
 
Papildinformācija