Uzdevums:

2p.
Izlasi teksta "Latviešu ģēnijs - Veidenbaums" fragmentu!
  
Brālis Kārlis mācības vairs nevarēja turpināt, jo māte bez viņa palīdzības un atbalsta netika galā ar saimniecību. Lielās zemes platības dēļ apkārtējie Veidenbaumus uzskatīja par kungiem, taču dzīve bija skaudra. Tikai svētdienās viņi atļāvās sviestu uz maizes un putru, kas bija gatavota no piena. Neraugoties uz grūtībām, ģimene nolēma, ka vismaz Eduardam kārtīgi jāskolojas. Tā bijusi tēva karstākā vēlēšanās – neraugoties uz visu, viņš bija sakrājis 500 rubļu dēla mācībām augstskolā. Pēc Rīgas guberņas ģimnāzijas absolvēšanas viņš pats cītīgi gatavojās iestājai augstskolā. Kalāču sētā viņš dienu no dienas kala galvā zinības: dabaszinātni, franču un angļu valodu, literatūras klasiķus, matemātiku. Eduards labi zināja arī tolaik nepieciešamās svešvalodas – krievu un vācu. Viņa prāta spējas esot bijušas tik izcilas, ka biogrāfijas pētnieki tās pielīdzinājuši Mocartam. Dažas Horācija odas un Homēra darbus Eduards esot zinājis no galvas oriģinālvalodā: Horāciju – latīņu, bet Homēru – grieķu valodā.
 
Tēva atstātie 500 rubļi drīz izsīka, bija jālūdz brāļa palīdzība. Taču brālis naudu gribēja ieguldīt saimniecībā, un kādā brīdī starp abiem izcēlās pirmais nopietnais strīds. Lai nopelnītu naudu mācībām, Eduards strādāja par privātskolotāju. Jaunais censonis tomēr bija spiests aizņemties no draugiem, jo naudas nepietika. Situācija kļuva tik dramatiska, ka Veidenbaums vienlaikus bija parādā 34 cilvēkiem. Naudas trūkuma dēļ Eduards bieži atļāvās vairs tikai divas vai pat vienu ēdienreizi dienā. Dzīvesvietas viņš mainīja nemitīgi, jo nespēja samaksāt īri. Savukārt visus eksāmenus viņš nokārtoja laikus un sekmīgi, arī tajos priekšmetos, kurus naudas trūkuma dēļ nevarēja apmeklēt.
 
Izraksti no teksta sinonīmus dotajiem vārdiem (pamatformā)!
 
skarba -
sadursme -
 
Atsauce:
https://visc.gov.lv/vispizglitiba/eksameni/dokumenti/uzdevumi/2018/9klase/9kl_latviesu_val.pdf
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!