Par precēm un pakalpojumiem norēķinās ar naudu.
Nauda ir viss, ko cilvēki pieņem apmaiņā pret precēm un pakalpojumiem.
Naudas vēsture
 
Pirmatnējā nauda jeb preču nauda
Par naudu varēja kalpot jebkura prece. Cilvēki mainījās ar precēm. To sauca par barteru - vienas preces apmaiņa pret otru. Piemēram, zemnieks, kuram bija laba labības raža,  varēja samainīt savu audzēto labību pret otra kaimiņa audzēto aitu. 
Pirmatneja nauda.png
 
Metāla nauda
Ar laiku cilvēki saprata, ka barters nav izdevīgs, jo labības maiss iespējams bija vērtīgāks par kaimiņa aitu vai citu mājlopu. Radās metāla nauda. Sākotnēji norēķiniem tika izmantots, galvenokārt, tīrs sudrabs, piemēram, stienīšos. Kad pircējs iegādājās kādu preci, no stienīša atšķēla konkrētu galabu un prece bija nopirkta. Ieviesa arī monētas. Monētu ieviešana ļāva maksāt ar metālu pēc skaita, nevis pēc svara, tā atvieglojot tirdzniecību. 
Shutterstock_1907259034_gold and silver coins_zelta un sudraba monētas.jpg   Shutterstock_1547181878_coins of lati_latu monētas.jpg
 
Monētām ir priekšpuse un aizmugure. 
Averss  — monētas priekšpuse.
Attēlā redzi 2 eiro monētas priekšpusi.
Averss.jpg
Reverss —  monētas aizmugure.
Attēlā redzi 2 eiro monētas aizmuguri. 2023. gada 30. maijā Latvijas Banka izdeva īpašu 2 eiro piemiņas monētu, kas veltīta Ukrainas saulespuķēm – miera un brīvības simbolam. Reverss.jpg
 
Papīra nauda
Metāla nauda kļuva smaga un tika izdomāta papīra nauda. Papīra naudu izgudroja Ķīnā, kad apgrūtinoša kļuva mazvērtīgas metāla naudas nēsāšana. Papīra naudas priekšrocības - tā ir viegla, lēti iegūstama.
 AJSTUDIO PHOTOGRAPHY Shutterstock_banknotes of lati_latu banknotes.jpg   Shutterstock_251832742_soviet russian rubles_padomju savienības rubļi.jpg
Atceries!
Monētas un papīra nauda ir skaidra nauda.
 
Mūsdienās pastāv arī bezskaidrā nauda
Bezskaidrā nauda ir reāla nauda, kuru glabājam bankas kontā.
Parasti bezskaidrā nauda glabājas debetkartē un kredītkartē.
Debetkarte ir karte, kurā ir iemaksāta konkrēta nauda summa un var tērēt tikai to, kas tur ir. 
Kredītkarte – plastikāta karte, kur no bankas ir aizņemta nauda. 
Par kredītkartes izmantošanu ir jāmaksā procentu maksājumi bankai, jo kredītkartes īpašnieks tērē svešus (bankas) līdzekļus.
Kredītkartes "Visa", "Eurocard", "Mastercard" ir izmantojamas daudzās pasaules valstīs, kas atvieglo ceļošanu.
Pirmās debetkartes tika izdotas vairākus gadus vēlāk nekā kredītkartes. Sākotnēji bankas izdeva kredītkartes ar domu aizdot naudu un par to pelnīt procentus. Tomēr drīz vien nāca apjausma, ka norēķinu karte ir ērts veids, kā ļaut cilvēkiem piekļūt arī savai noguldītajai naudai, ne tikai kredītam, un tika veidotas arī debetkartes.
Bezskaidras naudas priekšrocības - tā ir ērta, droša. Trūkums ir tāds, ka ar to var norēķināties tikai tur, kur ir "nolasīšanas iekārtas".
 Shutterstock_2089388686_credit card_kredītkarte.jpg   Shutterstock_2171931751_contactless payment_bezkontakta maksājums.jpg
 
Elektroniskā nauda
Elektroniskā nauda (e-nauda) — virtuāls norēķinu līdzeklis, kura segums ir īsta nauda. 
Parasti šī nauda glabājas viedkartē vai viedierīcē, ar kuras palīdzību tu norēķinies par precēm vai pakalpojumiem. Iemaksājot naudu elektroniskās naudas iestādes (ENI) kontā, tev tiek piešķirta e-nauda līdzvērtīgā apmērā. Lai e-naudu izmantotu, jāautorizējas ar tev piešķirtiem autorizācijas rīkiem – parolēm, viedkartēm u. c. Visbiežāk e-nauda tiek izmantota, piemēram, samaksai par autostāvvietu, biļešu iegādei u. c.
 
Atceries!
Elektroniskā nauda nav tas pats, kas bezskaidrā nauda. 
 
Lai labāk izprastu naudas vēsturi, noskaties šo video!   
 
Par naudas vēsturi Latvijā skaties šeit
 
Naudas veidi ir mainījušies laika gaitā, tāpat kā cilvēku iepirkšanās ieradumi.
Apskati naudas vēstures laika līniju. 
 YCUZD_231222_5868_naudas_vēsture.svg
 
Katram naudas veidam ir savas priekšrocības un trūkumi. Apskati tabulu un papildini ar saviem novērojumiem un idejām!
YCUZD_231222_5868_naudas_veidu_priekšrocības_trūkumi.svg