Satura rādītājs:

Teorija

Numurs Nosaukums Apraksts
1. Organismu imunitāte Skolēns zina, kas ir imunitāte un kā to iegūst. Skaidro terminus antigēns, antivielas (pretvielas), vakcīna, serums. Izprot imunitātes veidošanos principus pateicoties organisma imūnsistēmai. Ar piemēriem skaidro dažādus imunitātes veidus- iedzimto, iegūto, dabisko, mākslīgo, aktīvo un pasīvo. Skaidro atšķirību starp vakcīnu un serumu. Argumentēti pamato vakcinācijas nepieciešamību un efektivitāti, lai nodrošinātu kolektīvo imunitāti. (Skola2030 - VSK.D.Li.7., D.O.12.1.1.)
2. Infekcijas slimības norise Skolēns zina, kas ir infekcijas slimība un kādi ir tās posmi (inficēšanās, inkubācijas jeb latentais periods, akūtais periods un iznākums). Ar piemēriem skaidro inficēšanās veidus. Analizē riskus epidēmijas izplatīšanos gadījumā. Skaidro un pamato organismā notiekošo procesu novērošanas nepieciešamību, lai izvēlētos piemērotāko ārstēšanās veidu. Argumentēti skaidro zāļu, tai skaitā, antibiotiku lietošanas instrukciju ievērošanas nepieciešamību, lai neveidotos multirezistenti organismi. Skaidro terminus: epidēmija, antibiotikas, rezistenti organismi. (Skola2030 - VSK.D.Li.7., D.O.7.4.1., D.O.7.4.2., D.O.13.2.2.)
3. Bakteriālās un virusālās infekcijas slimības Skolēns zina biežākās bakteriālās un virusālās slimības (piemēram, gripa, masaliņas, A hepatīts, tuberkuloze, vējbakas, HIV/AIDS) un grupē slimības pēc slimības ierosinātāja. Skaidro slimības pazīmes un iespējamos inficēšanās veidus. Skolēns analizē riskus, kādus rada dažādi infekciju izplatības ceļi, un profilakses iespējas infekciju slimību riska samazināšanai. Skolēns veido ieteikumus veselības saglabāšanai pamatojoties uz zināšanām par infekcijas slimībām. Skola2030 - D.O.7.4.1., D.O.7.4.2.

Uzdevumi

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Imunitātes veidi (I) 1. izziņas līmenis zema 2 p. Skolēns pēc apraksta prot nosaukt imunitātes veidu
2. Imunitātes veidu salīdzinājums 2. izziņas līmenis vidēja 4 p. Prot salīdzināt dažādus imunitātes veidus zinot to raksturojumu
3. Kolektīvā imunitāte 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Skaidro, kā veidojas kolektīvā imunitāte un kāda ir tās nozīme
4. Inficēšanās veidi 1. izziņas līmenis zema 1 p. Skolēns zina inficēšanās veidus un atpazīst tos pēc apraksta
5. Termini un jēdzieni 1. izziņas līmenis zema 1 p. Skolēns zina terminu un jēdzienu, kas saistīti ar organisma imunitāti, skaidrojumus