Tropi ir stilistisks paņēmiens, kas balstīts uz nozīmes pārnesumu. Pamatā ir līdzība, kas rodas viena jēdziena nozīmi pēc līdzības pārnesot uz citu. Tropus izmanto ne tikai mākslinieciskos tekstos, bet arī ikdienas valodā.
Ir vairāki tropu veidi:
Metafora – trops (mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis), kas veidojas vārda nozīmes pārnesumā, balstītā uz līdzību starp divām savā starpā atšķirīgām lietām vai parādībām. Piemēram, miglas dūmi.
Personifikācija – trops (mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis), ar kura palīdzību lietām, priekšmetiem, dzīvām būtnēm, dažādām parādībām, arī dabas parādībām, dievībām, abstraktiem jēdzieniem u. tml. tiek piedēvētas cilvēka īpašības, piemēram, saule smaida, runā radio
Metonīmija – trops (mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis), kas veidojas nosaukuma pārnesumā, kas balstīts uz ciešu savstarpēju līdzību starp diviem attiecīgiem jēdzieniem – metonīmija “lasīt Ovidiju” nozīmē lasīt viņa darbus
Sinekdoha – trops (mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis), kas veselā vietā var izteikt daļu, savukārt daļas vietā veselo, saskaitīt nesaskaitāmo vai arī daudzskaitliniekus lieto vienskaitlī, piemēram, pie debesīm tūkstoš zvaigžņu spīd vai uzliku brilli (viensk. no brilles) uz acīm.
Perifrāze – trops (mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis), kas veidojas, kādu priekšmetu vai parādību nosaucot netieši un tēlaini, tātad nosaucot citiem vārdiem, piemēram, mājas sargs – suns.
Epitets – trops (mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis), spilgts un ekspresīvs apzīmētājs, kas raksturo kādu citu vārdu, uz kuru tas attiecināts. Epitets apzīmējamo padara izteiksmīgāku, pastiprinātāku un emocionāli iespaidīgāku, piemēram, sudrabains mēnestiņš, zeltaina saule.
Oksimorons – trops (mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis), kas veidojas pretrunīgā vārdu saistījumā, piemēram, latīņu spārnotajā teicienā, festina lente – steidzies lēnām.
Hiperbola – trops (mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis), kura pamatā ir pārspīlējums iespaida pastiprināšanai, piemēram, ods nokrita no ozola, visa zeme norībēja.
Litota – trops (mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis), kas veidojas samazinājumā un ir pretstats hiperbolai, piemēram, vīrs suņa lielumā.
Ironija – trops (mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis), kas veidojas, pozitīvas nozīmes vārdu izmantojot apgrieztā, pretējā nozīmē, tādējādi radot smalku, slēptu izsmieklu un izzobošanu, piemēram, tā nu gan bija ļoti gudra rīcība.
Simbols – trops (mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis), kurā ar kāda tēla palīdzību var izteikt kādu noteiktu domu, piemēram, ozols – vīrietis, liepa – sieviete.
Alegorija – trops (mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis), kuru izmantojot var tēlot vienu parādību ar citu, piemēram, fabulās lapsa attēlo viltīgu cilvēku.
Alūzija – vārds vai vārdi, kas norāda uz kādu literāru darbu, vēsturisku notikumu vai personu. Piemērā "Par tādu kā Sīzifa akmeni iestudējumā izrādījušies aktieri." alūzija ir Sīzifa akmens.
Atsauce: