Anotācija ir īss grāmatas, raksta, preses izdevuma vai mākslas darba raksturojums vai satura atstāstījums.
Anotācijas mērķis ir informēt iespējamos lasītājus, klausītājus vai skatītājus par konkrēto darbu.
 
Anotācijā noteikti jābūt norādītam precīzam darba nosaukumam un autora vārdam.
Piemērs:
Latviešu rakstnieks Jānis Širmanis (1904–1992) ir viens no ražīgākajiem latviešu bērnu rakstniekiem, kura daiļrade aizsākās Latvijā un turpinājās svešumā – Vācijā un ASV. 33 grāmatu, galvenokārt īsprozas un literāro pasaku, autors.  Viens no viņa pazīstamākajiem darbiem ir stāstu sērija "Kriksis". Katra no J. Širmaņa veidotajām piedzīvojumu virknēm lasāma kā autonoma grāmata – 1. daļa "Kriksis" (1947), 2. daļa "Kriksis Mežamājā" (1949), 3. daļa "Kriksis trimdā" (1952), 4. daļa “Kriksis un Tomiņš Amerikā” (1955); taču tās visas caurvij suņa Krikša piedzīvojumi Latvijā, Zviedrijā, Vācijā, Amerikā.
Rakstot anotāciju par literāru darbu, ieteicams minēt galvenos notikumus, galvenos varoņus un īsi raksturot darbības vietu un laiku, taču nedrīkst izstāstīt visu grāmatas sižetu.
Piemērs:
J. Širmaņa darbu ciklā “Kriksis”(..) atklājas suņa Krikša piedzīvojumi lauku sētā, Latvijas mežā, plašs Latvijas mājdzīvnieku, zvēru un putnu loks, attiecības. Šajos vēstījumos mazais lasītājs iepazīstas ar dzīvajām radībām, kas Latvijas laukā, mežā, gaisā un pat ūdenī parāda savu iedabu un dzīvesveidu. Taču pakāpeniski ar katru jaunu ciklu rakstnieks paplašina stāstījuma ģeogrāfiju (prom no laukiem uz Rīgu, Zviedriju, Vāciju, Ameriku), cilvēku tautību (krievs, vācietis, zviedrs, amerikānis), citu kontinentu (Amerika) dabas ainavu, tradīcijas, dzīvesveidu, vērtības un tamlīdzīgi. Šajā piedzīvojumu virknējumu ciklā savijas reālais ar fantastisko, spriegas epizodes, dēkainība, pārbaudījumi utt.; aprakstīti arī dramatiski Latvijas vēstures notikumi – Otrais pasaules karš, bēgļu gaitas, trimda –, padziļinot izpratni par cilvēku likteņiem, turklāt to visu pieredz arī suns Kriksis.