Litosfēras plātnes var pārvietoties trīs veidos:
  • Uzbīdoties.
  • Atbīdoties.
  • Slīdēt viena gar otru.
Ja litosfēras plātnes virzās viena otrai pretī un uzbīdās viena otrai, veidojas subdukcijas zona.
 
platne.png
Dziļvagas un kalnu veidošanās
 
Okeāniskā plātne, paslīdot zem kontinenta plātnes, tiek iespiesta mantijā. Tās mala izkūst. Iežu slāņi tiek sakrokoti, spiesti uz augšu, veidojot kalnus.
 
shutterstock_360387626_andes.jpg
 Andu kalni
 
Okeāna gultnē veidojas dziļvaga (Pie Andu kalniem atrodas Peru - Čīles dziļvaga).
Dziļvaga – šaura, gara, ļoti dziļa ieplaka ar stāvām malām.
Subdukcijas apvidos novērojama aktīva vulkāniskā darbība.
 
okeaniskas platnes.png
Divu okeānisko plātņu sadursme.
 
Saduroties divām okeāniskajām plātnēm, vienai no tām paslīdot zem otras, veidojas okeāna dziļvaga, bet otrai paceļoties, atsevišķi tās posmi veido salu loku (Kuriļu salas, Aleutu salas)
 
shutterstock_352847309.jpg
Kuriļu salas
  
Salās bieži notiek vulkānu izvirdumi un zemestrīces.
 
kontinentala platne.png
Divu kontinentālo plātņu sadursme
 
Vietās, kur saduras \(2\) kontinentālās plātnes, iežu slāņi tiek sakrokoti, lūzt, uzbīdās cits citam, veidojot kalnu grēdas (Himalaju kalni). Šajos apvidos ir visbiezākā Zemes garoza. Himalaju kalnos tās biezums sasniedz \(70\) \(km\).
 
shutterstock_1064641712_himalay.jpg
Himalaji
 
Tādos apvidos raksturīgas spēcīgas zemestrīces, bet darbīgu vulkānu ir maz.
 
YCUZD_220615_3913_plātņu attālināšanās.svg
 
Okeāna vidusdaļā plātnes parasti attālinās. Tām atbīdoties, magma ceļas uz augšu, izplūst, sacietē, veidojot jaunu okeānisko Zemes garozu.
 
Tā ir izveidojušās ļoti garas kalnu virknes – vidusokeāniskās grēdas. Procesam turpinoties, izveidojas vairākas paralēlas kalnu grēdas. Tajās ir daudz iežu, kas nāk no Zemes dzīlēm. Šajās vietās notiek dažādu vērtīgu derīgo izrakteņu veidošanās. Šo grēdu lielākā daļa atrodas zem ūdens, tikai augstākās virsotnes veido salas. Šajās vietās bieži notiek vulkānu izvirdumi.
 
shutterstock_191813522.jpg
 
Vietās, kur litosfēras plātnes slīd viena gar otru, pastāv ļoti liela seismiskā aktivitāte. Pārsvarā tas notiek okeāna gultnē, kur tiek sašķeltas vidusokeāniskās grēdas.
 
shutterstock_1174255771.jpg
Sanandreasa lūzums Kalifornijā
 
Uz sauszemes šādu procesu var novērot Kalifornijā ASV Sanandreasa lūzuma zonā. Tas ir viens no bīstamākajiem seismiskajiem apgabaliem uz Zemeslodes. Tur gadā notiek apmēram \(20\) vidēji stipras un samērā bieži arī katastrofālas zemestrīces. Tā 1906. gadā šāda zemestrīce iznīcināja vairāk nekā 80% Sanfrancisko pilsētas.