Satura rādītājs:

Teorija

Numurs Nosaukums Apraksts
1. Gravitācijas likums Vispasaules ķermeņu pievilkšanās likums
2. Brīvās krišanas paātrinājums Brīvās krišanas paātrinājuma aprēķināšana un vērtības uz dažādām planētām
3. Kosmiskie ātrumi Kosmisko ātrumu aprēķināšana un vērtības uz dažādām planētām
4. Svars uz dažādām planētām Svara aprēķināšana uz dažādām planētām.
5. Svara izmaiņas kustībā Svara izmaiņas vertikālā kustībā.

Uzdevumi

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Ķermeņu pievilkšanās 2. izziņas līmenis vidēja 2p. Noteikt, kurš debesu ķermenis ir pavadonis un cik reizes lielāks paātrinājums uz to darbojas, ja ir zināma debesu ķermeņu masa.
2. Gravitācijas spēks 2. izziņas līmenis vidēja 2p. Aprēķināt pavadoņa atrašanās attālumu no Zemes centra un gravitācijas spēku, kurš darbojas uz pavadoni, ja ir zināma tā masa un atrašanās augstums virs Zemes virsmas.
3. Brīvās krišanas paātrinājums 2. izziņas līmenis vidēja 1p. Aprēķināt brīvās krišanas paātrinājumu uz planētas, ja ir zināma tās masa un rādiuss.
4. Ņūtona likums un rotācija 2. izziņas līmenis vidēja 1p. Spēki dabā. Ņūtona likumi
5. Planētas masa 2. izziņas līmenis vidēja 2p. Aprēķināt brīvās krišanas paātrinājumu un planētas masu, ja ir zināms planētas rādiuss un uz tās esoša ķermeņa masa un svars.
6. Ķermeņa svars 2. izziņas līmenis vidēja 3p. Aprēķināt kosmonauta svaru uz Zemes un uz citas planētas, kā arī svaru rādījumu uz tās. Ir zināma kosmonauta masa un brīvās krišanas paātrinājums.
7. Kosmiskie ātrumi 2. izziņas līmenis vidēja 2p. Aprēķināt pavadoņa pirmo un otro kosmisko ātrumu apkārt noteiktai planētai, ja ir zināma planētas masa, rādiuss un pavadoņa atrašanās augstums attiecībā pret planētas virsmu.
8. Svara izmaiņas liftā 2. izziņas līmenis vidēja 3p. Aprēķināt cilvēka svaru liftā, ja ir zināma lifta kustība.

Testi

Numurs Nosaukums Ieteicamais ilgums: Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Ķermeņa svars gravitācijas laukā 00:00:00 vidēja 10p. Uzdevumi par ķermeņa svaru gravitācijas laukā un vertikāli paātrinātā kustībā