Elektroniskais pasts jeb e-pasts (electronic mail; E-mail) ir ziņojumu pārsūtīšana datortīklos starp lietotājiem.
Svarīga e-pasta izmantošanas priekšrocība ir iespēja e-pasta ziņojumam piesaistīt un nosūtīt dažādu tipu failus jeb piesaistnes.
Lai izmantotu elektronisko pastu (e-mail), nepieciešama elektroniskā pastkastīte (mailbox), tas ir, jāpiereģistrējas pasta serverī - datorā, caur kuru tu sūtīsi un saņemsi vēstules.
Pasta serveru ir ļoti daudz, to skaitā arī bezmaksas. Dažas Latvijas e-pasta serveru adreses: www.inbox.lv, webmail.delfi.lv, www.one.lv.
Reģistrēsim jaunu pastkastīti www.inbox.lv  serverī un sāksim ar www.inbox.lv mājaslapas atvēršanu un izvēlēsimies pogu – “Reģistrēties”
 
 
01_Registration.png
 
Tālāk būs nepieciešams aizpildīt reģistrācijas anketu. Anketas aizpildīšanai vislabāk izmantot latīņu burtus un ciparus.
 
 1.solis
 
Vispirms jānorāda lietotāja vārds, bet bez simbola “@” un pasta servera adreses (inbox.lv), jo tas tiks pievienots automātiski. Pacenties izdomāt kaut ko oriģinālu, jo vienkāršākie vārdi allaž ir aizņemti!
  
 
02_registration_form.png
 

Nepieciešams norādīt arī savu vārdu, uzvārdu un ir jāizvēlas parole. Parolei jābūt vēl oriģinālākai kā lietotāja vārdam, turklāt arī ne pārāk īsai.
Nobeigumā nepieciešams atzīmēt, ka piekrītat inbox.lv Privātuma politikai un Lietošanas noteikumiem, kurus būtu nepieciešams pārlasīt. Tad pēc šīs informācijas aizpildīšanas jāizvēlas poga “Pabeigt”, jāievada drošības kods, ko redziet attēlā.
 
2. solis
 
Nospiediet uz pogu “Turpināt”, lai ieietu savā e-pastā
  
03_registration_finish.png
  
3.solis
 
  Nākošajā solī būs nepieciešams profila sadaļā aizpildīt prasīto papildus informāciju, kas nepieciešama paroles atjaunošanai, gadījumā, ja tā tiek nozaudēta.
Jo vairāk informācijas Jūs ievadīsiet, jo lielāka iespēja nākotnē, ka Jūs varēsiet ātri un droši atgriezties savā kontā! Un lai izmantotu savu e-pastu ir nepieciešams pievienot vismaz vienu atjaunošanas opciju.
 
 
04_pass_recovery.png
 
 
Pēc noklusējuma pietiek, ja ir pievienota atbilde uz slepeno jautājumu, bet labākai drošībai būtu nepieciešams pievienot arī telefona numuru, atjaunošanas e-pastu un uzstādīt divpakāpju verifikāciju.
 
05_seq_question.png
 
Divpakāpju verifikācija - Divu faktoru verifikācija ir Jūsu lietotāja konta papildus aizsardzības līmenis, kas novērš uzlaušanas un zādzības mēģinājumus. Šī verifikācija tiek realizēta, izmantojot kodu ģenerēšanas lietotni, kura tiek uzstādīta Jūsu telefonā un piesaistīta konkrētam lietotāja kontam.
 
3.solis
 
Kad atjaunošanas metodes ir pievienotas un par e-pasta drošību ir padomāts, izmantojot divpakāpju verifikācijas opciju, beidzamajā solī ir jāpievieno savi dzimšanas dati un jānorāda dzimums. Pārliecinies par norādītās informācijas atbilstību (vārds, uzvārds, dzimšanas dati un dzimums) un spied pogu – “Saglabāt”.
06_personal_dati.png
 
4.solis
Nospiediet uz pogas “Doties uz inbox.lv” un droši izmantojiet savu e-pastu!
 
07_go_to_mailbox.png

Atsauce:
Internets? Protams. A. Sketčers. Zvaigzne ABC. 2005. 36.lpp.
Informātika pamatskolai.7.klase. K. Veiss, Zvaigzne ABC, 2011. 40.lpp.
Informātika pamatskolai 3.daļa V. Vēža redakcijā. SIA "Mācību grāmata", 2010. 66.lpp.
www.inbox.lv