Ziedaugu vairošanās veidi
  
Ziedaugi var vairoties ar sēklām vai auga daļām (bumbuļiem, sīpoliem, spraudeņiem, stīgām). Vairošanos ar sēklām sauc par dzimumvairošanos, jo sēkla veidojas tad, kad ir saplūdušas divu dzimumu šūnas no putekšņlapām un augļlapām.
Vairošanos no auga daļām sauc par bezdzimumvairošanos jeb veģetatīvo vairošanos, jo šajā procesā neiesaistās divu dzimumu šūnas. Jaunie augi veidojas no viena auga, kuru sauc par mātes augu.
Katram no šiem vairošanās veidiem ir savas īpatnības.
 
Vairošanās veids
Dzimumvairošanās
Bezdzimumvairošanās
(veģetatīvā vairošanās)
Auga daļas
Sēklas
Bumbuļi, sīpoli, spraudeņi, stīgas
Kas notiek?
Veidojas ziedi ar putekšņlapām un augļlapām. Notiek apputeksnēšanās un veidojas sēklas. Sēklas nonāk augsnē un sāk dīgt. Veidojas jauns augs.
Auga daļas veido jaunas saknes un stumbru.
Cik ilgi notiek?
Parasti sēkla veidojas rudenī un augs no tās izaug nākamajā pavasarī. Kokiem pirmās sēklas veidojas apmēram 10 gadu vecumā. Ir augi, kam sēklas veidojas reti, pat tikai vienu reizi dzīvē.
Jaunie dzimumi no mātes auga var veidoties visu laiku, kamēr ir pietiekami silts un mitrs.
Kā izskatās jaunie augi?Jaunajiem augiem ir abu vecākaugu pazīmes. Ne vienmēr var paredzēt, kādā krāsā būs ziedi, kā garšos augļi. No viena auga nākušām sēklām var izaugt dažāda izskata augi.Jaunie augi ir mātesauga kopijas. Tiem visiem ir vienāda ziedu krāsa, vienādi augļi. Veģetatīvi pavairojot augu, vienmēr var zināt, kādi būs jaunie stādi.
Kad izmanto šo vairošanās veidu?
Ja vēlas iegūt dažādus augus.
Ja augs ražo daudz sēklu un to ir viegli izaudzēt no sēklām.
Ja grib iegūt jaunas augu šķirnes ar jaunām īpašībām.
Ja vēlas iegūt augus ar noteiktām mātesauga īpašībām.
Ja vajag ātri pavairot augus, kas no sēklām attīstās lēni.
Ja no auga nav iespējams iegūt sēklas.