Cilvēkiem bieži nepieciešams izkustināt un pārvietot smagus priekšmetus. Var paaicināt visstiprāko cilvēku, var apvienot vairāku cilvēku spēkus.  Smagumu pārvietošanai  cilvēki izmanto vienkāršus mehānismus - sviru, trīsi vai slīpo plakni.  Tos lietojot, darbu var paveikt ātrāk un ar mazāku piepūli.
 
Svira
Svira ir vienkāršs mehānisms. Ar sviru tās vienā galā pieliekot salīdzinoši mazu spēku, otrā galā iegūst lielāku spēku.
lever.png
 
Par sviru izmanto garu, izturīgu koka vai metāla stieni. Atbalstot sviru pret atbalsta punktu, var pacelt smagus ķermeņus. Jo garāka, izturīgāka svira, jo smagākus ķermeņus ar to var pacelt.
 
Sviru svari pilni.png
 
Sviru var izmantot arī kā sviru svarus ķermeņu svēršanai. Sviras  svaru stieņa viduspunktu  novieto precīzi uz atbalsta. Vienā pusē pie tās piestiprina ķermeni, kuru vajag nosvērt. Otrajā pusē novieto atsvarus, kuru  masa ir zināma. Kad svira nostājas līdzsvarā, jānosaka atsvaru kopējā masa. Tā ir arī sveramā priekšmeta masa.
Ikdienā  mēs bieži izmantojam dažāda veida sviras, piemēram, šķēres, plakanknaibles, lāpstu, ķerru.
 
Trīsis
 
pulley.png
 
Trīsi izmanto tad, ja kravu jāpaceļ uz augšu, piemēram uz otro stāvu.
 Trīsis ir ritenim līdzīga ierīce, pār kuru ir pārlikta aukla.
Trīsi novieto augstāk par vietu, uz kuru jāpaceļ priekšmetu. Ar trīsi var celt ķermeni uz augšu, auklu velkot lejup.
Bieži auklu velk nevis cilvēks, bet cits mehānisms, piemēram motors. Tad var pacelt ķermeņus, kuru masa ir vairākas tonnas, piemēram, būvmateriālus. Piemēram, trīsis paceļ un nolaiž liftus. Trīši ir arī ceļamkrānu sastāvdaļas.
 
Vari noskatīties video, kurā parādīta trīša darbība:
 
 
Slīpā plakne
 
inclined plane.png
 
Iedomājies, ja tev uz skolas trešo stāvu būtu jānokļūst pa trepēm, kas novietotas paralēli sienai. Droši vien daudziem cilvēkiem tādas trepes varētu sagādāt problēmas. Tāpēc trepes daudzstāvu ēkās novieto slīpi no stāva uz stāvu. Tā ir slīpā plakne.
Slīpo plakni izmanto, lai uzstumtu vai uzripinātu smagu kravu, jo tā ir vieglāk pārvarēt Zemes pievilkšanās spēku nekā ceļot kravu vertikāli uz augšu.
Slīpo plakni izmanto, lai paceltu ķermeni ar mazāku spēku, to pārvietojot pa garāku ceļu. Pa slīpām trepēm jāiet garāku ceļu, bet tas ir vieglāk, kā rāpties pa pilnīgi stāvām trepēm īsāku ceļu. Slīpās plaknes izmanto arī dažādās noliktavās, izveidojot slīpas uzbrauktuves kravu pārvietošanai no zemāka punkta uz augstāku un atpakaļ.