Berze ir pretestība kustībai.
Ar berzes spēku mēs ikdienā sastopamies ļoti bieži. Berze ir sastopama gan dabā, gan sadzīvē, gan tehnikā. Cilvēki ir iemācījušies izmantot berzi daudzās situācijās. Piemēram, automašīnu riepu saķere ar ceļa virsmu ir atkarīga no berzes, kas rodas starp automašīnas riepām un ceļa segumu. Jo lielāka berze, jo ātrāk samazinās mašīnas ātrums. Saķere starp riepām un ceļu neļauj mašīnai kustēties neplānotos virzienos, piemēram slīdēt sānis pagriezienos.
 
velosipeds.jpg

Kādam jābūt velosipēdam, lai riteņbraucējs droši varētu braukt no kalna? Apaļi riteņi dod iespēju velosipēdam kustēties. Riepas ar izciļņiem (protektoru) palīdz riteņiem labāk saķerties ar virsmu jeb ceļu. Tā ir berze. Berze ir spēcīgāka, ja saskaras nelīdzenas virsmas. Ja saskaras ļoti līdzenas virsmas, berze ir daudz vājāka.
 
Berzes samazināšana
  
Daudzos gadījumos cilvēkiem vajag, lai berze starp ķermeņiem būtu labi sajūtama. Tomēr bieži berze kavē veikt daudzas darbības. Tādēļ cilvēki ir izpētījuši vairākus veidus, kā berzi samazināt.
 
fried-1873747_1280.jpg
 
Ēdiens pie pannas piedeg, ja pannas virsma ir nelīdzena - darbojas berze. Bieži pannas pārklāj ar teflonu. Tas veido ļoti gludu virsmu, tāpēc ēdiens pa to slīd un nepiedeg.
 
skates-2001797_1280.jpg
 
Ļoti ātri var pārvietoties ar slidām pa ledu. Ledus ir ļoti gluds. Arī slidu virsma ir ļoti gluda un šaura. Tāpēc berze starp ledu un slidu ir neliela.
 
fidget-spinner-2342845_1280.jpg
 
Daudzos mehānismos detaļas pārklāj ar eļļu. Virsmas kļūst gludas un berze samazinās. Ja mehānismu detaļas neeļļotu, tās berzes dēļ ātrāk nodiltu un uzkarstu. Ieeļļotās detaļas mazāk berzējas viena gar otru, tāpēc var kustēties ātrāk un ilgāk. Piemēram rotaļlieta grozāmgrābslis (spinneris) var griezties ļoti ilgi, ja ir labi ieeļļoti gultņi (lodītes) tās iekšienē.
 
chair-5449062_1280.jpg
 
Lai pārvietotu smagas mēbeles, var samazināt berzi starp mēbeli un grīdu. Var starp mēbeli un grīdu ielikt gludu materiālu (audumu, zaļa kartupeļa šķēles) vai paliktni ar ritenīšiem.
Svarīgi!
Berzes samazināšanas veidi ir:
  • saskares virsmu nogludināšana,
  • eļļošana,
  • vieglāk slīdošu materiālu,
  • ievietošana starp saskares virsmām.
Padomā! Kādās situācijās ir jāsamazina, bet kādās - jāpalielina berze?