Pretstats greznajam franču dārzam, tā pat kā pretstats greznajai baroka arhitektūrai, ir funkcionālisms un internacionālisms.
 
22.jpg
Fukcionālisma stila arhitektūra
 
Šie stili izveidojās 20. gadsimta pirmajā pusē. Tiem raksturīgas arī daudzstāvu dzīvojamās mājas. Arhitektūrā netika izmantoti dekoratīvie elementi, skulpturālie rotājumi vai ornamenti. Būvniecībā tika izmantots jauns materiāls – stikls, tērauds un betons. Akcentēja ģeometriskas formas, taisnas līnijas un leņķus.
 
23.jpg
Internacionālisma stila ēka
 
Plānojot dzīvojamos rajonus, tajos paredzēja arī parkus un apstādījuma zonas, kam raksturīga atturība, vienkāršība un stingrs plānojums. Šie parki paredzēti vides apzaļumošanai un iedzīvotāju atpūtai.
 
9.jpg
Internacionālā stila ēkas, apstādījumi
 
Šajos parkos parasti izkārtoti celiņi pastaigām, soliņi, puķu dobes, iestādīti koki un krūmi, arī izvietoti bērnu rotaļlaukumi. Tiek veidots zālājs.
 
3.jpg
Parkā izkārtoti celiņi un soliņi
 
Arī mūsdienu arhitektūras objektiem raksturīgas vienkārša plānojuma zaļās zonas, parki, kas saskan ar ēkas fasāžu risinājumiem un ēkas funkcijām.
 
1.jpg
Parks lielpilsētas centrā
 
Plānojot modernu ēku būvniecību, tiek pievērsta uzmanība līdzās esošo ēku dizainam. Tās tiek būvētas vienotā stilā, lai veidotu harmonisku vidi.
 
14.jpg
Mūsdienu arhitektūras objekti veido harmonisku vidi
 
Neveiksmīgi arhitektūras un vides mijiedarbības risinājumi rodas, kad starp vēsturiskām celtnēm tiek uzbūvēta modernisma celtne.
 
Pretstats modernajai arhitektūrai ir tā dēvētā organiskā arhitektūra.
 
19.jpg
Ēka iekļaujas apkārtējā vidē
 
Šis stils izveidojās 20. gadsimta pirmajā pusē. Stilu raksturo dabas un cilvēka radītās celtnes harmonija. Ēka un ainava veido vienotu veselu. Kā iedvesmas avots ēkas dizainam kalpoja dabas formas.
 
18.jpg
Ēkas forma atdarina kalnu reljefu un jumtu klāj zāle
  
Viens no šī stila piekritējiem, amerikāņu arhitekts Frenks Loids Raits (1867 – 1959) uzskatīja, ka celtnei jābūt vienotai ar dabu. Viņaprāt, ēkai un tās elementiem nav jāizceļas uz dabas fona, bet tieši pretēji – tai jāsaplūst ar ainavu.
 
25.jpg
Ēka iekļaujas apkārtējā vidē
 
Celtnes formu nosaka tās funkcijas un vide, kurā celtne tiks uzbūvēta. Lai ēku pieskaņotu videi, tiek veidots brīvais plānojums, kas ir pretstats klasiskai arhitektūrai, kuru raksturo simetrija. Organisko arhitektūru lielākoties raksturo asimetrija.
 
27.jpg
Ēka iekļaujas ainavā, to raksturo asimetrija
 
Kā spilgtāko organiskās arhitektūras paraugu var minēt Frenka Loida Raita projektēto ēku "Māja virs ūdenskrituma" (1935). Šī dzīvojamā māja uzbūvēta virs Bear Run ūdenskrituma ASV Pensilvānijas štatā.
 
16.jpg
Ēkas konstrukcijas atdarina ūdenskritumu