Cilvēks jau kopš seniem laikiem iedvesmojies no dabas, lai radītu ikdienā izmantojamus priekšmetus, rotaslietas. Ieskatam aplūkosim dažus piemērus.

Senā Ēģipte
 
Senajā Ēģiptē, izgatavojot rotas, bieži vien tika izmantotas stilizētas dabas formas. Greznas rotas varēja atļauties tikai augstdzimušas personas.
 
86.jpg
Rotas pamatā – stilizēta piekūna figūra (simbolizē Saules dievu Ra)

Lielākoties tie bija svētie putni vai dzīvnieki, kuru figūra tika izmantota kā rotas elements. Tā kā katru dievu simbolizēja kāds noteikts dzīvnieks vai putns, tad stilizēti šo dzīvo būtņu atveidi redzami dažādos izstrādājumos.

Kā piemēru var minēt faraonu krūšu rotu. Tā ir plata rota, izgatavota no smalkām pērlītēm. Rotas abās pusēs redzami simboliskie dzīvnieki vai putni.
 
83.jpg
Faraona krūšu rotas abās pusēs redzamas stilizētas piekūnu galvas
 
Senajā Ēģiptē lielu popularitāti guva amuleti – nelielas dievu figūriņas, kuras cilvēks nēsāja līdzi aizsardzībai, jo uzskatīja, ka šis amulets spēj pasargāt no burvestībām, slimībām un nelaimēm.
 
87.jpg
Gudrības dieva Tota amulets (stilizēts paviāns)
 
Dabas formu stilizācija tika izmantota arī dažādu trauku, kārbiņu izgatavošanā.
 
90.jpg
Trauks stilizēta putna formā
 
89.jpg
Kārbiņa stilizētas pīles formā
 
Sengrieķu kultūra

Sengrieķu kultūru raksturo liela māla trauku daudzveidība. Trauku izmēri, forma atbilda šo trauku funkcijām. Dažu trauku formas radītas, iedvesmojoties no dabas.

Ritons

Liela izmēra, piltuvveida plats trauks šķidruma dzeršanai. Šo trauku izgatavoja uz leju noliektas dzīvnieka (visbiežāk suņa, aitas, auna, āža, zirga) galvas formā. Ērtākai lietošanai traukam izgatavoja platu rokturi.
 
56.jpg
Trauks aitas galvas formā
 
Trauku bieži vien izmantoja svinīgās ceremonijās, rituālos, kas saistīti ar upurēšanu, baudot vīnu par godu kādam dievam.
 
57.jpg
Trauks veidots stilizēta grifa formā
 
Ritona apakšējā daļa tika skulpturāli rotāta, veidota reljefa virsma, izmantots gravējums. Šos traukus izgatavoja no metāla, māla, kaula vai raga.
 
61.jpg
Trauka apakšējā daļa veidota stilizēta zirga formā
 
Ariballs

Neliela izmēra apaļīgas formas trauks ar sašaurinātu kakla daļu un paplatinātu augšējo daļu. Sašaurinātā kakla daļa ļāva šķidrumu izliet nelielā daudzumā.
 
66.jpg
Trauka pamatā – stilizēti gliemežvāki
 
Traukam ir plats lentveida rokturis, piestiprināts trauka augšējā daļā. Šo trauku izmantoja aromatizētu šķidrumu, aromātisko eļļu uzglabāšanai (mūsdienās šīs funkcijas veic smaržu pudelītes, flakoniņi).
 
65.jpg
Trauks stilizēta eža formā
 
Ariballu izmantoja vīrieši, pārsvarā atlēti, lai rūpētos par savu ķermeni. Trauka rokturim piestiprināja aukliņu, lai trauku varētu nēsāt, piestiprinātu pie plaukstas locītavas. Trauka izmērs piemērots, lai to varētu šādi nēsāt sev līdzi ikdienā.
 
64.jpg
Trauka pamatā – stilizēta pūces figūra
 
Ariballa izgatavošanā izmantoja māla, dažkārt arī bronzu.

Guttus

Trauks šķidruma (ūdens vai eļļas) dozēšanai pilienos.
 
70.jpg
Trauks stilizēta putna formā
 
Guttus ir neliela izmēra apaļīgas formas trauks ar mazu rokturīti, izvietotu trauka sānā. Lai šķidrumu varētu dozēt pilienos, traukam ir neliela atvere, pa kuru pilina šķidrumu. Tā piemērota šādai darbībai.
 
69.jpg
Trauka pamatā – stilizēta vardes figūra

Askoss

Zems, apaļīgas formas trauks ar rokturīti, izvietotu trauka virspusē. Izmantoja eļļas uzglabāšanai, eļļas papildināšanai gaismekļos. Traukam ir izstieptas formas kakla daļa ar nelielu atveri, pa kuru šķidrumu iepilda gaismeklī. Šī kakla daļas forma atvieglo eļļas papildināšanu gaismeklī. Askosu izgatavoja no māla.
 
67.jpg
Trauks stilizēta gaiļa formā
 
Indiāņu cilšu kultūra

Arī indiāņu kultūrai raksturīgi māla trauki. Traukus izmantoja gan ikdienišķām vajadzībām, gan dažādos reliģiska rakstura rituālos. Bieži vien to izgatavošanā tiek izmantotas stilizētas dabas formas. Bieži vien redzama stilizēta jaguāra figūra. Jaguārs bija indiāņu svētais dzīvnieks.
 
76.jpg
Trauka pamatā – stilizēta jaguāra figūra

Tiek stilizēta arī cilvēka figūra.
 
77.jpg
Trauks – stilizēta cilvēka figūra

Kā piemēru var minēt Moču kultūru, kura dzīvoja Peru (1.-8.gadsimts, Dienvidamerika).
 
78.jpg
Trauka pamatā – stilizēta cilvēka galvas forma