Pirms kādas lietas vai objekta radīšanas, mākslinieks vai arhitekts izdomā - kāds būs šīs lietas vai ēkas dizains. Vārds "dizains" tulkojumā no angļu valodas nozīmē zīmējums, plāns, projekts. Savukārt tulkojumā no itāļu valodas šis vārds apzīmē mākslas darba pamatideju.
 
3.jfif
Galda lampas dizains. Izmantots ziedu motīvs
 
Dizains - iecerētā priekšmeta pamatidejas radīšana, praktiska tā projektēšana.
 
6.jpg
Krēsla atzveltnes dizainā izmantoti stilizētu augu motīvi
 
Pirmās praktiskās dizaina ieceres radās 19. gadsimta otrajā pusē. Kā piemēru var minēt angļu tekstilmākslinieku Viljamu Morisu (1834 – 1896). Viljams Moriss izveidoja darbnīcu, kurā izgatavoja oriģinālus audumus un tapetes.
 
17.jpg
Gobelēna dekoratīvajos elementos redzami augi, ziedi
 
Audumos dekori tika gan uzdrukāti, gan arī ieausti un izšūti. Dekoros tika izmantoti stilizēti dabas elementu motīvi.
 
18.jpg
Dekoratīvajos elementos redzami augi, ziedi, putni
 
Bieži vien, lai rastu idejas jaunu objektu (lietu, priekšmetu) veidošanā, mākslinieki un arhitekti iedvesmojas no dabas.
 
19.jpg
Mākslīgi izveidotā "Palmu sala" Dubaijā, Apvienotajos Arābu Emirātos
 
Daba iedvesmo māksliniekus, arhitektus jauniem atklājumiem, izgudrojumiem. Tiek kombinētas dabā saskatāmās formas, līnijas, laukumi, krāsas.
 
14.jpg
Piespraude stilizētas spāres formā
 
Forma ir objekta ārējās kontūras, robežas. Forma, lietas izmērs un krāsa raksturo šo objektu. Kontūra ir priekšmeta apveids. Par kontūru dēvē līniju, kas norāda objekta apveidu, formu.
 
20.jpg
Pekinas Nacionālais stadions ("Putna ligzda"). Stadiona forma, virsmā redzamās līnijas atgādina putna ligzdu
 
Šīs jaunizveidotās lietas, objekti tiek radīti ar kādu noteiktu funkciju. Lietas funkcijas nosaka, kādam nolūkam šī lieta tiks izmantota. Lietas dizaina izveidē tiek ņemta vērā šīs lietas funkcija - lai ērtāk šo lietu varētu izmantot.
 
5.jpg
Lotosa templis, Indija
 
Dabas formas, lai tās varētu izmantot lietu vai objektu radīšanā, tiek stilizētas.
 
Stilizācija – attēlojamo figūru dekoratīvs, vispārināts attēlojums. Tiek izmantots vienkāršots zīmējums, vienkāršotas formas, vienkāršota krāsu izmantošana un apjoma attēlošana.
 
11.jpg
Ornamentu veido stilizēti pūķi, pāvi, augi
  
Stilizētas dabas formas tiek izmantotas kā iedvesmas avots dažādu modernās arhitektūras objektu dizainā.
 
14.jpg
Gliemežvāks
 
1.jpg
"Aldar Properties" centrālais birojs
 
Firmas "Aldar Properties" centrālais birojs, uzbūvēts laika posmā no 2007. gada līdz 2010. gadam Abu Dabi, Apvienotajos Arābu Emirātos.
 
Celtne atrodas pie jūras, tādēļ arhitekti vēlējās izveidot tādu ēkas formu, kas organiski iekļautos apkārtējā vidē. Arhitekti izvēlējās gliemežvāka formu.
  
15.jpg
Bambuss
  
2.jpg
Taipei 101
 
Taipei 101 (Taibei Pasaules finanšu centrs) – 509 metrus augsts debesskrāpis Taipejā, Taivānā. Ēkas būvniecība tika uzsākta 1999. gadā, bet pabeigta – 2004. gadā. Celtnei ir 101 stāvs virs zemes un 5 stāvi zem zemes. Celtnes dizaina pamatā ir stilizēts bambuss (šis augs Āzijā simbolizē mācības, izaugsmi). Taipei 101 kļuvis par modernās Taivānas simbolu.
  
16.JPG
Ūdens lāses uz stikla
  
4.jpg
Pekinas nacionālais peldēšanas komplekss
  
Šis sporta komplekss uzbūvēts 2008. gadā Olimpiādes vajadzībām. Tas atrodas Olimpiskajā parkā netālu no stadiona "Putnu ligzda". Šo celtni dēvē arī par "Ūdens kubu", jo tā virsma atgādina ūdens lāses uz stikla virsmas. Sporta kompleksā atrodas peldbaseini, ūdens atrakciju parks, baseins ar mākslīgi radītiem viļņiem, kuru augstums sasniedz 2 metrus.