Izlasi teksta "Lībieši Latvijā" fragmentu!
 
Latvijas Republikas 1991. gada 19. marta likumā „Par Latvijas nacionālo un etnisko grupu brīvu attīstību un tiesībām uz kultūras autonomiju” pirmoreiz tika noteikts lībiešu juridiskais statuss – „sena Latvijas pamattautība”. 1999. gada 9. decembrī pieņemtā Valsts valodas likuma 4. pantā teikts, ka valsts nodrošina lībiešu valodas kā pirmiedzīvotāju valodas saglabāšanu, aizsardzību un attīstību. No 1995. gada atbilstoši Latvijas kultūrpolitikas pamatnostādnēm lībiešu valoda un kultūras vērtības ir iekļautas Latvijas nacionālā kultūras mantojuma sastāvā.
Ar lībiešiem Latvijā vēsturiski ir saistāmas vietas gan Kurzemē, gan Vidzemē. Nozīmīgākā apdzīvotā vieta ir Rīga, kur jau pilsētas dibināšanas laikā atradās lībiešu apmetnes.
Atšķirībā no indoeiropiešu valodu saimē ietilpstošās latviešu valodas lībiešu valoda pieder pie somugru valodu saimes Baltijas jūras somu valodu atzara.
Lībiešu rakstu valoda sāka attīstīties 19. gadsimta vidū, pateicoties somu un igauņu valodniekiem.
Pamanāmākās lībiešu valodas atstātās pēdas latviešu valodā ir uzsvars uz pirmās zilbes, latviešu valodas lībiskās izloksnes Vidzemē un Kurzemē, kā arī daudzie ikdienā lietojamie aizguvumi.
Latvijā lībiešu valoda nekad nav bijusi skolas, baznīcas vai iestādes pastāvīgā darba valoda. Tā ir lietota tikai ģimenē vai sadzīvē. No 1923. līdz 1939. gadam lībiešu valodu kā izvēles mācību priekšmetu varēja apgūt vairākās Ziemeļkurzemes jūrmalas skolās, to skaitā Mazirbē un Kolkā. Mūsdienās lībiešu valodu var apgūt kursos un pašmācības ceļā. Ar lībiešu valodu var iepazīties augstākajās mācību iestādēs Latvijā, Igaunijā, Somijā un citās valstīs. Tā ir iekļauta UNESCO veidotajā apdraudēto valodu sarakstā.
Zinātnieki lēš, ka 2010. gadā pasaulē, tai skaitā arī Latvijā, kopumā varēja būt aptuveni 40 cilvēku, kuri spēja sazināties lībiešu valodā, bet lībiešu valodas pamatus apguvušo skaits bija ap diviem simtiem.
 
Atzīmē stilistiski un gramatiski pareizu atbildi uz jautājumu, kāpēc nepieciešams aizsargāt lībiešu etnisko mantojumu!
 
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!