Izlasi tekstu!
 
Bez pārtikas cilvēks spēj izdzīvot līdz pat trim nedēļām, kaut gan viņa fiziskais un garīgais stāvoklis jau pēc dažu dienu neēšanas strauji pasliktinās. Lai saglabātu veselību, nepieciešams uzņemt sabalansētu uzturu, kurā ir ogļhidrāti, olbaltumvielas, tauki, vitamīni, minerālvielas un šķiedrvielas.
Pamatzināšanas par uzturu palīdzēs izvēlēties atbilstošāko pārtiku, atrodoties neapdzīvotos apvidos.
Olbaltumvielas var nosaukt par svarīgākajiem organismu veidojošajiem “ķieģeļiem”. Olbaltumvielas nepieciešamas cilvēka muskuļu, ādas un kaulu augšanai. Izplatītākie to iegūšanas avoti dabā ir gaļa, olas, zivis, rieksti.
Galvenais enerģijas avots, kuru ķermenis var ātri pārstrādāt, ir ogļhidrāti. Tie rada daudz siltuma un uzkrājas aknās, bet tos var ļoti ātri iztērēt. Izplatītākie to avoti dabā ir augļi.
Tauki labi noder enerģijas uzglabāšanai, bet ir grūti sašķeļami. Izplatītākie tauku avoti dabā ir aknas, dzīvnieku tauki un piens.
Ja organismam trūkst dzelzs, tas nespēj ražot pietiekami daudz siltuma. Izplatītākie minerālvielu avoti dabā ir zivis un dažādi augi.
Vitamīni nodrošina optimālu organisma vielmaiņas procesu. To trūkums var izraisīt saslimšanu ar cingu un dažāda veida iekaisumiem. Izplatītākie vitamīnu avoti dabā ir priežu un egļu skujas, nātres, daudzu koku mizas apakškārta, zivis, lielākā daļa ēdamo ogu un augu.
Šķiedrvielas nepieciešamas zarnu darbības stimulēšanai. To trūkums var radīt kairināto zarnu sindromu. Izplatītākie šķiedrvielu avoti dabā ir zālaugi un priežu skujas.
 
Atzīmē ar x pareizo atbildi!
Pārējos atbilžu laukos ieraksti 0 (nulli)!
 
Apgalvojums
Nav minēts
Sabalansēts uzturs nepieciešams organisma pilnvērtīgai funkcionēšanai.
Olbaltumvielas var iegūt no zivīm vai olām.
Organismam visvairāk nepieciešams B vitamīns.
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!