23. maijs - ĶĪMIJA
EKSĀMENS VIDUSSKOLAI

Satura rādītājs:

Teorija

Numurs Nosaukums Apraksts
1. Ar ko atšķiras metāliskie un nemetāliskie ķīmiskie elementi? Ķīmisko elementu atomu uzbūves un periodiskās tabulas likumsakarības. Metālisko un nemetālisko elementu atomu uzbūve un to īpašību likumsakarīga pakāpeniska maiņa. Vienkāršo vielu reakcijas.
2. Kā dažādas aktivitātes metāli reaģē ar skābēm? Dažādu metālu ķīmiskā aktivitāte. Metālu spēja reaģēt ar atšķaidītām skābēm.
3. Kā izmanto metālus un to sakausējumus? Dažādu metālu fizikālās īpašības, šo metālu kā materiālu izmantošanas iespējas. Metālu sakausējumu sastāvs un fizikālajās īpašības.
4. Kā iegūst metālus? Metālu iegūšana no rūdām. Reducēšanās reakcijas, biežāk izmantotie reducētāji. Metalurģiskās rūpniecības ietekme uz vidi.
5. Kā aprēķināt reakcijā iesaistītās vielas masu pēc ķīmiskās reakcijas vienādojuma? Aprēķini pēc ķīmiskās reakcijas vienādojuma - reakcijas izejvielas un reakcijas produkta masas.
6. Ķīmisko elementu periodiskā tabula Ķīmisko elementu periodiskā tabula

Uzdevumi

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Metālu atoma uzbūve 1. izziņas līmenis zema 6 p. Atrod informāciju par metālisko ķīmisko elementu atomu uzbūvi, izmantojot ĶEPT - protonu un elektronu skaits, enerģijas līmeņu skaits un elektronu skaits ārējā enerģijas līmenī, kodola lādiņš un atoma lādiņš.
2. Metālu un nemetālu fizikālās īpašības 1. izziņas līmenis vidēja 2 p. Zina kopīgās metālu un kopīgās nemetālu fizikālās īpašības.
3. Metālu fizikālās īpašības 2. izziņas līmenis vidēja 4 p. Sakarto metālus pēt to fizikālajām īpašībām. Sprieš par šo metālu kā materiālu izmantošanas iespējām saistībā ar to īpašībām.
4. ĶEPT saistība ar metāliskām un nemetāliskām īpašībām 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Sakārto elementus kodola lādiņa palielināšanās secībā un zina metālisko un nemetālisko elementu īpašību likumsakarības ĶEPT.
5. Metālu aktivitāte 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Spriež par metālu spēju reaģēt ar atšķaidītām skābēm. Sakarto metālus pēc aktivitātes.
6. Metālu reakcijas ar atšķaidītām skābēm 2. izziņas līmenis vidēja 1 p. Prognozē reakcijas produkta nosaukumu, ja metāls reaģē ar skābi.
7. Metālu iegūšanas reakcijas 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Metāla oksīda reducēšanas reakcijas shēmā raksta trūkstošās vielas formulu un nosaukumu!
8. Metālu izmantošana 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Metāla īpašības savieno ar tā izmantošanu. Pēc iegūtā apraksta nosaka metāla nosaukumu.
9. Vielu daudzumu attiecība 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Pēc ķīmiskās reakcijas vienādojuma veido atteicību, kuru var izmantot, lai aprēķinātu metāla oksīda daudzumu, ja ir zināms metāla daudzums.
10. Aprēķini pēc ķīmiskās reakcijas vienādojuma I 2. izziņas līmenis vidēja 1 p. Pēc ķīmiskās reakcijas vienādojuma aprēķina metāla daudzumu, ja ir zināms metāla oksīda daudzums.
11. Aprēķini pēc ķīmiskās reakcijas vienādojuma II 2. izziņas līmenis augsta 3 p. Izliek koeficientus ķīmiskās reakcijas vienādojumā. Nosaka, kura no vielām reakcijā ir reducētājs. Aprēķina nepieciešamā reducētāja daudzumu, ja ir zināma iegūtā metāla masa.
12. Aprēķini pēc ķīmiskās reakcijas vienādojuma III 3. izziņas līmenis augsta 4 p. Ķīmiskās reakcijas vienādojumā ieraksta trūkstošo vielu un izliek koeficientus. Aprēķina izejvielas masu, ja ir zināma viena reakcijas produkta masa. Ir dota aprēķinu secība.
13. Metālu otrreizējās pārstrādes shēma 2. izziņas līmenis vidēja 1 p. Zina metāla dzīves cikla shēmas posmu nozīmi.

Papildu uzdevumi (slēpti no skolēniem)

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Metālu reakcijas ar nemetāliem, atomu modeļi Citi vidēja 4 p. Modelē metālu reakcijas ar nemetāliem, izmantojot atomu uzbūves modeļus (attēlus), pieraksta tās ar ķīmisko reakciju vienādojumiem un skaidro, kā veidojas ķīmiskā saite – elektronu pāreja, veidojoties elementu oksidēšanas pakāpēm.
2. Metālu aktivitāte Citi vidēja 8 p. Spriež par metālu spēju reaģēt ar atšķaidītām skābēm. Raksta ķīmiskās reakcijas vienādojumu metālu reakcijām ar atšķaidītām skābēm.
3. Metāla blīvuma aprēķināšana (blīvums/masa/tilpums) Citi augsta 2 p. Pēc dotās formulas aprēķina metāla blīvumu, ja doti tā izmēri (garums, platums, augstums) un masa.
4. Metālu otrreizējās pārstrādes shēma un notiekošās reakcijas Citi vidēja 2 p. Zina metāla dzīves cikla shēmas posmu nozīmi un atbilstošās reakcijas.
5. Aprēķini pēc ķīmiskās reakcijas vienādojuma IV Citi augsta 3 p. Izliek koeficientus ķīmiskās reakcijas vienādojumā. Aprēķina metāla oksīda masu un reducētāja tilpumu, ja ir zināma viena reakcijas produkta masa. Nav dota aprēķinu secība.