23. maijs - ĶĪMIJA
EKSĀMENS VIDUSSKOLAI
Notekūdeņi ir dažos procesos izmantots ūdens un lietus ūdens, kas notek no kādas platības. Rūpniecības, lauksaimniecības procesos un sadzīvē izmantotais ūdens nonāk kanalizācijā. Katrā nozarē rodas notekūdeņi ar specifisku ķīmisko sastāvu. Bieži šī veida notekūdeņi pirms to ievadīšanas kanalizācijas sistēmā, ir īpaši jāapstrādā - jāatdala bīstamus savienojumus vai jāsamazinina kādu savienojumu koncentrāciju. Notekūdeņi, kuri rodas nokrišņu rezultātā, ir mazāk piesārņoti kā sadzīves, lauksaimniecības un rūpniecības notekūdeņi.

Cilvēku radītos notekūdeņus apstrādā izmantojot attīrīšanas iekārtas. Notekūdeņus var attīrīt fizikāli, ķīmiski vai bioloģiski.
 
YCUZD_230321_5113_ka_izmanto_udeni_9.svg

Fizikālajā attīrīšanās izmanto režģus, sietus un filtrus, atdalot nešķīstošas vielas. Daļu no piemaisījumiem var atdalīt nostādinot. Ķīmiskajā attīrīšanā ūdenim tiek pievienotas vielas, kuras reaģē ar ūdenī izšķīdušjiem piemaisījumiem, veidojot nešķīstošus savienojumus, kurus tālāk būs iespējams attīrīt ar fizikālajām metodēm. Bioloģiskajos attīrīšanas procesos organiskās vielas, kas atrodas notekūdeņos, kalpo kā barības viels mikroorganismiem.

YCUZD_230321_5113_ka_izmanto_udeni_19.svg

Ūdens attīrīšanai bieži lieto visu trīs metožu kombināciju. Notekūdeņi tiek attīrīti līdz tādai tīrības pakāpei, ka tie vairs nav kaitīgi apkārtējai videi.