Sievišķās dzimumorgānu sistēmas galvenais uzdevums ir ražot dzimumšūnas - olšūnas, un nodrošināt augļa attīstību grūtniecības laikā un dzemdības.
Sievišķo dzimumorgānu sistēmu veido ārējie un iekšējie dzimumorgāni. Sievietes ārējie dzimumorgāni atrodas ārpus ķermeņa un kopā veido kaunuma apvidu. Ārējie dzimumorgāni nodrošina aizsardzību, piedalās dzimumakta laikā un ir svarīgi seksuālo sajūtu uztverē.
- Lielās kaunuma lūpas ir ādas krokas. Tās sedz apmatojums, iekšpusē ir daudz tauku un sviedru dziedzeru.
- Mazās kaunuma lūpas ir iekšpus lielajām kaunuma lūpām. Tās izklāj gļotāda. Mazajās kaunuma lūpās ir maksts un urīnizvadkanāla atvere. Gan lielās, gan mazās kaunuma lūpas aizsargā maksti un urīnizvadkanālu no mehāniska kairinājuma, sausuma, infekcijām.
- Klitors jeb kuteklis ir mazs, jutīgs orgāns, kas satur daudz nervu galu un rada dzimumuzbudinājumu.
- Maksts atvere ir maksts ārējā daļa, kas ved dziļāk makstī. Pirms dzimumattiecību uzsākšanas maksts atveri daļēji klāj jaunavības plēve.
Sievietes iekšējie dzimumorgāni atrodas ķermeņa iekšienē un ir tieši saistīti ar vairošanos.
- Maksts ir elastīgs kanāls, kas savieno dzemdi ar ārējiem dzimumorgāniem. Tā kalpo menstruālo asiņu izvadīšanai, dzemdībām un dzimumakta laikā.
- Dzemde ir dobums, kurā var attīstīties auglis. Dzemdes sieniņas ir izturīgas un muskuļotas.
- Dzemdes kakls ir šaura dzemdes daļa, kas savieno dzemdi ar maksti.
- Olnīcas ir divi nelieli pāra orgāni, kuros nogatavojas olšūnas. Tās arī ražo dzimumhormonus – estrogēnu un progesteronu. Sievietei auglīgajā periodā katru mēnesi olnīcās nobriest viena olšūna.
- Olvadi ir cauruļveida pāra orgāni, pa kuriem olšūna nokļūst no olnīcas uz dzemdi. Apaugļošanās parasti notiek tieši olvadā.
Sievietes dzimumorgānu sistēma
Menstruālais cikls ir regulārs process, kurā sievietes ķermenis ar sievišķo hormonu palīdzību sagatavojas iespējamai grūtniecībai. Tas parasti ilgst apmēram 28 - 30 dienas, bet katrai sievietei cikla garums var atšķirties. Gan menstruālā cikla, gan asiņošanas ilgums katrai meitenei vai sievietei var atšķirties no vidējiem rādītājiem. Cikls tiek iedalīts posmos:
- Menstruācija. Ja nav notikusi apaugļošanās, dzemdes gļotāda tiek izvadīta no organisma kā asiņošana (menstruācijas), kas ilgst vidēji 3 - 7 dienas. No dzemdes tiek izvadītas asinis un audu fragmentu maisījums.
- Folikulārā fāze. Olnīcās sāk nogatavoties jauna olšūna.
- Ovulācija. Cikla vidū (ap 14. dienu) nobriedusi olšūna tiek izvadīta no olnīcas. No olnīcām izvadītā olšūna pārvietojas uz olvadu, kur gaida apaugļošanos, ja tā nenotiek, olšūna iet bojā. Laiks pirms un pēc ovulācijas tiek saukts par auglīgām dienām, jo šajā periodā ir vislielākā iespēja, ka var iestāties grūtniecība.
- Luteālā fāze. Dzemdes gļotāda sabiezē, gatavojoties pieņemt apaugļotu olšūnu. Ja olšūna nav apaugļota, cikls atsākas no sākuma.

Menstruālā cikla fāzes
Luteālās fāzes beigās, kad nenotiek apaugļošanās, var rasties premenstruālais sindroms jeb PMS – vairāku simptomu komplekss, kas katrai sievietei var izpausties atšķirīgi.
PMS pazīmes
Premenstruālais sindroms var izpausties kā aizkaitinājums, mainīgs noskaņojums, izsalkums, skumjas, miegainums, koncentrēšanās zudums, uzpūties vēders, aizcietējums, caureja, krūšu sāpīgums un citi. Sākoties asiņošanai, simptomi mazinās.
Dzimumnobriešana jeb pubertāte ir laiks, kad meitenes ķermenis attīstās par pieaugušas sievietes ķermeni. To izraisa hormonālas izmaiņas. Sekundārās dzimumpazīmes (ārējās pazīmes), kas veidojas pubertātes procesā:
- Krūšu augšana.
- Gurnu paplašināšanās.
- Apmatojuma parādīšanās padusēs un kaunuma apvidū.
- Menstruāciju sākšanās (parasti vecumā no 10 līdz 15 gadiem).
- Emocionālas un psiholoģiskas pārmaiņas.
Sieviešu dzimumorgānu sistēmas veselība ir ļoti svarīga vispārējai labsajūtai un spējai radīt pēcnācējus. Galvenie pamatprincipi, kas jāievēro meitenēm, rūpējoties par savu dzimumorgānu sistēmu ir:
- Higiēna - regulāra ārējo dzimumorgānu mazgāšana.
- Regulāras ginekoloģiskās pārbaudes – reizi gadā ir jāapmeklē ginekologs, pat ja nav sūdzību.
- Aizsardzība dzimumakta laikā – prezervatīvu lietošana samazina seksuāli transmisīvo slimību (STS) risku.
- Veselīgs dzīvesveids – līdzsvarots uzturs, fiziskās aktivitātes, pietiekams miegs nodrošina līdzsvaru hormonu veidošanā, organisma augšanā. Nedrīkst aizrauties ar taukus izslēdzošām diētām.
- Uzmanība pret simptomiem – nieze, izdalījumi ar nepatīkamu smaku, sāpes vai citas izmaiņas ārējo un iekšējo dzimumorgānu apvidū ir jāapspriež ar ārstu.
- Menstruāciju laikā rūpīgi ievērot higiēnu - atbilstoši izvēlētajiem higiēnas produktiem (tamponiem, paketēm, piltuvēm, menstruālajām biksītēm) jāpiedomā pie regulāras mazgāšanās, higiēnas produktu nomaiņas.

Higiēnas piederumi menstruāciju laikā