Seksuāli transmisīvās slimības jeb STS ir slimības, kas galvenokārt izplatās dzimumkontakta ceļā – vagināli, orāli vai anāli. Dažas var pārnest arī no mātes uz bērnu dzemdību laikā vai ar asinīm (piemēram, caur nesteriliem instrumentiem vai asins pārliešanām).
 
No seksuāli transmisīvajām slimībām var izvairīties, ja:
  • lieto prezervatīvus,
  • nesaskaras ar citu cilvēku asinīm (arī vēlams izvairīties no citu cilvēku citiem ķermeņu šķidrumiem un izdalījumiem,
  • seksuāli kontakti ir tikai ar uzticamu cilvēku, kas nav slims ar STS,
  • vakcinējas pret slimībām, kurām ir pieejama vakcīna.
 
Hlamīdijas ierosina hlamīdiju ģints baktērijas. Inficēšanās notiek seksuālo kontaktu (arī orāli un anāli) ceļā, arī no mātes var tikt nodota vēl nedzimušajam bērnam.
Sākotnēji simptomi nav, parādās dažu nedēļu laikā pēc inficēšanās. Tās ir sāpes urinējot, izdalījumi no dzimumorgāniem. Sievietēm var sāpēt dzimumorgāni dzimumakta laikā, vīriešiem parādās sāpes sēkliniekos. Arī dedzinoša sajūta, nieze.
Ilgstoša un neārstēta infekcija var izraisīt iekaisumus, neauglību un palielināt HIV inficēšanās riskus.
Slimība ir izārstējama ar ārstu nozīmētu antibiotiku kursu.
 
Gonoreja jeb triperis rodas no baktērijas Neisseria gonorrhoeae. Slimību iegūst seksuālo kontaktu ceļā vai orāli no inficētas persona, arī no mātes jaundzimušajam.
Simptomi ir sāpes urinējot, strutaini izdalījumi, sāpes dzimumorgānos. Sievietēm bieži var nebūt simptomi.
Neārstēta gonoreja izrausa neauglību, sievietēm - dzemdes un olvadu iekaisumu, vīriešiem - dzimumorgānu ieksaisumus. Lielākoties var izārstēt ar antibiotikām.
 
Screenshot 2025-06-22 155550.png
Gonorejas gadījumā rodas sāpes dzimumorgānos
 
Sifilisu ierosina baktērija Treponema pallidum, kuru iegūst seksuālo kontaktu ceļā, arī caur vaļējām brūcēm, ādas kontaktu, ja ir izsitumi. Slimību var pārnest arī māte uz bērnu.
Slimība sākas ar nesāpīgu čūlu dzimumorgānu apvidū, vēlāk parādās izsitumi, drudzis, palielinās limfmezgli. Vēlāk var tikt bojāta sirds, smadzenes, nervi.
Slimību ārstē ar antibiotikām, izārstējama, ja sākta laicīga ārstēšana. Ļoti svarīga ir agrīna slimības diagnostika.
 
Screenshot 2025-06-22 155241.png
Neārstēta sifilisa gadījumā izsitumi veidojas pa visu ķermeni
 
HIV vīruss ierosina slimību AIDS (iegūto imūndeficīta sindromu). Ar vīrusu inficējas caur asinīm, seksuālo kontaktu ceļā, ar inficētām adatām, arī mātes nodod infekciju nedzimušajiem bērniem.
Sākumā simptomi ir līdzīgi saaukstēšanās simptomiem, vēlāk pavājinās imūnsistēma. Ar laiku palielinās infekciju un audzēju risks, kas arī galā cilvēku nogalina.
Mūsdienās slimību vairs neuzskata par nāvējošu, ja tā tiek ārstēta ar antiretrovīrusa terapiju. Ārstēšana ļauj cilvēkiem dzīvot ilgstošu un pietiekami pilnvērtīgu dzīvi.
No slimības var izvairīties lietojot prezervatīvus, sekojot līdzi, lai dažādās medicīnas procedūrās (vakcīnas, zobārstniecība, tetovēšana utt.) tiktu izmantoti tikai sterili instrumenti.
 
Screenshot 2025-06-22 152449.png
Sarkanā lentīte ir solidaritātes zīme ar tiem, kas ir inficējušies ar HIV
 
Dzimumorgānu herpes izraisa Herpes vīruss, ko iegūst tiešā kontaktā ar inficēta cilvēka ādu vai gļotādu (arī seksuālo kontaktu laikā).
Dzimumorgānu apvidū veidojas sāpīgi pūslīši vai čūlas, nieze, dedzinoša sajūta. Vīruss visu laiku atrodas cilvēka organismā. No herpēm nevar izārstēties - vīruss ir visu mūžu cilvēka organismā, novājinot imunitāti. Zinātnieki uzskata, ka 60-90% pieaugušo ir vīrusa nēsātāji. Ar dažādu medikamentu palīdzību var mazināt simptomus, saīsināt un atvieglot slīmības uzliesmojuma brīdi.
Izvairīties no herpes vīrusa var ievērojot personīgo higiēnu - nedalīties ar dvieļiem, zobu birstēm. Neskūpstīt cilvēku, kuram ir aukstumpumpas, lietot prezervatīvus.
 
Screenshot 2025-06-22 152756.png
Herpes izpaužas gan kā aukstumpumpas, gan izsitumi uz ķermeņa un dzimumorgānu tuvumā
 
Cilvēka papilomas vīruss (CPV, angliski - HPV) tiek iegūts seksuālo kontaktu ceļā, arī caur ādas kontaktu. Tas inficē ādas un gļotādas dziļākos slāņus, veidojot kārpas vai izaugumus dzimumorgānu vai anālās atveres apvidū. Var arī neparādīties simptomi.
Neārstēts vīruss veicina sievietēm dzemdes kakla, maksts un vulvas vēža risku, vīriešiem dzimumlocekļa vēža risku.
Šobrīd Latvijā ir pieejamas valsts apmaksāta vakcīna vecumā no 12-17 gadiem, gan meitenēm, gan zēniem pret šo vīrusu. Svarīgi ir vakcinēties pirms intīmo attiecību uzsākšanas.
 
Screenshot 2025-06-22 153950.png
Pret cilvēka papilomas vīrusu ir pieejama valsts apmaksāta vakcīna jauniešiem