GPS (Global Positioning System) ir navigācijas sistēma, kas kalpo objekta atrašanās vietas noteikšanai.
satellite-67718.jpg
Navigācijas pavadoņi pārraida radio signālus, kurus uztver GPS uztvērējs (piem., mobilā, automašīnā, lidmašīnā), kas aprēķina objekta koordinātas, nosakot attālumu starp GPS uztvērēju un pavadoņiem (četriem vai vairāk), izmērot laiku, kāds pagājis starp signālu noraidīšanām no katra pavadoņa un to saņemšanām uztvērējā. GPS darbībā izmanto pulksteņus ar augstu precizitāti. Pretējā gadījumā objekta atrašanās vieta būs noteikta kļūdaini.
2_1.svg
Lai noteiktu GPS atrašanās vietu aprēķina attālumu līdz pavadonim pēc formulas l=vt, kur l — attālums no objekta līdz pavadonim, v — signāla izplatīšanās ātrums, kas vienāds ar gaismas ātrumu, t — signāla izplatīšanās laiks. Atbilstoši formulai katrs pavadonis rada lodveida pozīcijas virsmu ap sevi. Pavadoņu radīto virsmu krustpunkts dod objekta atrašanās vietu.
3.svg

GPS uztvērējs izmanto 24 aktivizētus Zemes mākslīgos pavadoņus, kas nepārtraukti raida signālus.

Animācijā var redzēt satelītus, kas seko līdzi zilā krāsas punktam uz Zemes virsmas. (https://www.pinterest.com/pin/252483122829100868/)
GPS24goldenSML.gif
Lejupielādējot atbilstošu aplikāciju savā mobilā, var redzēt satelītus, kuri var nodrošināt arī GPS funkcijas. Piem. "GPS Satellite" vai "SatFinder".
4_1.svg4.svg