Visu dzīvnieku izdzīvošanu ietekmē informācijas uzņemšanas no apkārtējās vides un kā organisms reaģē uz pārmaiņām konkrētajā vidē. Nervu sistēma saņem informāciju no ārējās vides, apstrādā to un attiecīgi reaģē. Pateicoties nervu sistēmai dzīvniekiem ir iespēja izdzīvot apkārtējā vidē. Dzīvniekiem nervu sistēmas ir atšķirīgas, jo tā ir atkarīga no organisma attīstības līmeņa. Nervu sistēmas dažādību ir ietekmējusi evolūcija jeb spēja pielāgoties apkārtējai videi.
 
Primitīviem dzīvniekiem nav orgānu sistēmas, bet gan šūnas, kuras veic attiecīgo sistēmu funkcijas.  Primārās funkcijas, kuras nodrošina nervu sistēma, ir barības sagremošana, elpošana, atkritumvielu izvadīšana no organisma un iekšējo orgānu sistēmas darbība. Piemēram, zarndobumaiņi sastāv no diviem audu slāņiem starp kuriem atrodas želejveidīga masa. Tiem nav centrālās nervu sistēmas,  zarndobumaiņiem ir maņu šūnas un nervu šūnas. Nervu šūnas ir izkaisītas un tās savstarpēji savieno izaugumi. Zarndobumiaņus iedala polipos un medūzās. Polips ir sēdošs organisms, bet medūza brīvi peldoša. Brīvi peldošām formām ir sarežģītāka nervu sistēma, kas veidota no nervu stiegrām. Piemēram, aurēlija ir dzēlējzarndobumainis, kuram ir  centrālais nervu gredzens un nervu šūnu sakopojumi primitīvu gangliju veidā.
 
Aurēlijas iekšējā uzbūve
Ganglijs - nervu šūnu, šķiedru un tām apkārt esošo audu sakopojums.
Šīs šūnas veido tīklu, kas veido atbildes reakciju uz stimulu. Zarndobumaiņi, ar nervu tīkla palīdzību, spēj uztvert dažādus kairinātājus, piemēram, citu dzīvnieku pieskārienus. Visvairāk nervu un maņu šūnu ir ap muti un taustekļiem. Nervu un maņu šūnu funkcijas ir nodrošināt sajūtas, kontrakcijas, kustības kā arī medību un barošanās uzvedību.