Primārās dzimumpazīmes ir atšķirības sievišķo un vīrišķo organismu dzimumorgānu uzbūvē.
Primārās dzimumpazīmes - atšķirības dzimumorgānu uzbūvē, piemēram, sievietes dzimumdziedzeri ir olnīcas, bet vīriešiem sēklinieki.
Dzimumdziedzeri sievietēm un vīriešiem ir atšķirīgi. Sievišķās dzimumsistēmas dziedzerus sauc par olnīcām, bet vīrišķās par sēkliniekiem.
 
Atšķirība sievišķā un vīrišķā organisma dzimumdziedzeros
 
Šajos dziedzeros veidojas dzimumšūnas jeb gametas. Olnīcās veidojas gan sievišķās dzimumšūnas jeb olšūnas, gan hormoni. Sēkliniekos veidojas vīrišķās dzimumšūnas jeb spermatozoīdi un dzimumhormoni. Sievišķie dzimumhormoni veicina dzimumorgānu un sekundāro dzimumpazīmju attīstību, sagatavo dzemdi grūtniecībai un krūtis zīdīšanai. Vīrišķie dzimumhormoni veicina vīrišķīgas ķermeņa uzbūves attīstību.
Pārejas laiku no bērna uz jaunieša dzīves posmu sauc par dzimumgatavību. Šajā laikā endorīnās un nervu sistēmas ietekmē notiek gan fiziskas, gan psiholoģiskas pārmaiņas organismā un attīstās sekundārās dzimumpazīmes. Liela ietekme ir hipofīzes un dzimumhormoniem.
Sekundārās dzimumpazīmes – sievietes un vīrieša organismiem atšķirīgas pārmaiņas dzimumgatavības posmā, piemēram, krūts dziedzeri, skeleta un muskulatūras īpatnības, balss augstums, ķermeņa apmatojums un citas.
Sekundārās dzimumpazīmes ir atšķirīgas sievietes un vīrieša organismam. Sievietes organismam dzimumhormonu ietekmē, piemēram, palielinās krūtis un paplašinās gurni, sākas regulāras menstruācijas. Vīrieša organismam, piemēram, parādās sejas apmatojums, notiek pollūcija, izveidojas ādamābols (balsenes izcilnis kakla priekšējā daļā), kā rezultātā balss kļūst zemāka. Gan vīriešu, gan sieviešu organismiem parādās kaunuma apmatojums.

Sēklinieki  ražo  vairākus  hormonus. Androgēni ir hormoni, kas veicina augšanu un vairošanos gan vīriešiem, gan sievietēm. Androgēnus parasti uzskata par vīriešu hormoniem, taču sievietes ķermenis arī dabiski ražo nelielu daudzumu androgēnu. Nozīmīgākie androgēni ir testosterons, androstendions un dehidroepiandrosterona sulfāts. Testosterons  veicina  dzimumpazīmju  attīstību, nosaka dzimumtieksmi, sekmē olbaltumvielu sintēzi un muskuļu masas augšanu, piedalās spermas producēšanā. Arī androstendions vīriešiem nodrošina sekundāro dzimumpazīmju, piemēram, zemas balss vai sejas apmatojuma veidošanos. Dehidroepiandrosterona sulfāts dzemdē izraisa dzimumlocekļa, sēklinieku maisiņa un prostatas attīstību. Pieaugušā vecumā tas veicina plikpaurību, prostatas augšanu un tauku dziedzeru darbību.

Sievietēm estrogēni un gestagēni piedalās sekundāro dzimumpazīmju attīstībā. Vissvarīgākie estrogēni ir estradiols, estrons, estriols, bet no gestagēniem vissvarīgākais ir progesterons. Dzimumhormoni sievietes ķermenī izdalās atbilstoši menstruālajam ciklam. Estrogēni veicina olšūnu nobriešanu, dzimumpazīmju attīstību, dzimumtieksmi un psihisko uzvedību. Progesterons mentruālā cikla laikā veidojas dzeltenajā ķermenī, bet grūtniecības laikā placentā. Progesterons sagatavo dzemdi un piena dziedzerus grūtniecībai.