Tieksme rūpēties par pēcnācējiem ir dabisks dzīvnieka instinkts. Šāda uzvedība ir novērota daudzām sugām, sākot no zīdītājiem līdz putniem un beidzot ar kukaiņiem, un to nosaka gēni, iedzimtība, hormoni, apkārtējā vide un citi faktori. Zīdītājiem hormonu, piemēram, oksitocīna, izdalīšanās grūtniecības un dzemdību laikā var veicināt saikni starp vecākiem un viņu pēcnācējiem, savukārt jaundzimušā klātbūtne var izraisīt arī tādu hormonu kā prolaktīna izdalīšanos, kas veicina piena ražošanu. Kukaiņos vēlmi rūpēties par pēcnācējiem var veicināt nepieciešamība nodrošināt nākamo paaudžu izdzīvošanu. Piemēram, daudzas skudru un bišu sugas rūpēsies un aizsargās savus mazuļus, līdz pat dzīvības upurēšanai, lai aizsargātu saimi.
Svarīgi!
Vēlme rūpēties par pēcnācējiem ir sarežģīta un daudzpusīga uzvedība, ko veido ģenētisko, hormonālo un vides faktoru kombinācija.
Dzīvnieki palīdz saviem mazuļiem izaugt, aizsargājot, barojot un mācot tiem prasmes. Daudzi dzīvnieku vecāki saviem pēcnācējiem nodod uzvedības modeļus, lai tie varētu izdzīvot un izaugt par pieaugušajiem.
 
YCUZD_230627_5268_dzivnieku_vairosanas_23.svg
 
Dzīvnieku valstība ir pilna ar unikālu uzvedību un pārsteidzošiem pielāgojumiem, tostarp to, kā vecāki rūpējas par saviem mazuļiem. Ir dzīvnieki, kuri atstāj mazuļus un nerūpējas par tiem, piemēram, ķirzakas un čūskas, taču citiem dzīvniekiem ir augstu attīstīti vecāku instinkti un viņi rūpēties par saviem mazuļiem dažādos unikālos veidos. Piemēram, putnu mazuļus baro putnu māte un putnu tēvs, līdz tie kļūst pietiekami spējīgi atstāt vecāku ligzdu. Lapsas tēviņi nodrošina barību lapsas mātītei, kad viņa dzemdē mazuli. Šis lapsas tēta pienākums turpinās vienu mēnesi līdz brīdim, kad viņa atkal ir gatava medīt. Sikspārņi rūpējas par saviem mazuļiem, tos pulcējot vienā lielā grupā.
 
YCUZD_230627_5268_dzivnieku_vairosanas_29.svgYCUZD_230627_5268_dzivnieku_vairosanas_31.svgYCUZD_230627_5268_dzivnieku_vairosanas_30.svg
 
Dažādi dzīvnieki investē atšķirīgu ieguldījumu pēcnācēju aprūpē. Dzīvnieki, kuri vairošanās rezultātā rada ļoti daudz pēcnācēju, piemēram, kukaiņi, zivis, abinieki, bieži maz rūpējas par pēcnācējiem un tiem ir ļoti augsta mazuļu mirstība.