Bezdzimumvairošanās priekšrocības: labvēlīgos apstākļos organismu skaits var ļoti strauji pieaugt un tam ir nepieciešams tikai viens vecākorganisms. Tā kā šim vairošanās veidam nav nepieciešams partneris, bezdzimumvairošanās ir efektīva laika un enerģijas ziņā. Salīdzinot ar dzimumvairošanos, bezdzimumvairošanās aizņem daudz īsāku laiku.

Nozīmīgs bezdzimumvairošanās trūkums ir tas, ka neveidojas ģenētiskas variācijas populācijā, līdz ar to, piemēram, kāda slimība var skart visus populācijas indivīdus, īsā laikā iznīcinot visu koloniju. Tā kā neveidojas ģenētiskā daudzveidība, ir iespējams, ka suga var būt piemērota tikai vienai dzīves vietai un nemainīgiem apstākļiem.

Baktērijas, piemēram, E. coli, vairojas bezdzimumiski. Priekšrocība ir tajā, ka tās var ļoti ātri dalīties (jauna paaudze rodas katras 20 minūtes). Taču ir trūkums, jo daloties,  visas baktērijas ir ģenētiski identiskas. Ja pret baktērijām lieto antibiotikas, tad lielāka daļa baktēriju iet bojā. Taču dažas izdzīvo. Kāpēc? Ģenētiskā materiāla dalīšanas laikā vai ārējo faktoru ietekmes dēļ rodas nejaušas mutācijas, kas ievieš ģenētisko daudzveidību populācijā.
 
YCUZD_230420_5166_sunu_atrakto.svg

Dzimumvairošanās priekšrocības: tiek radīti pēcnācēji ar ģenētiskām variācijām. Sugas variācijas nodrošina vieglāku pielāgošanos jaunai videi, kas dod izdzīvošanas priekšrocības. Tāpat ir daudz mazāka iespēja, ka kāda slimība skars visus populācijas indivīdus.
Viens no galvenajiem dzimumvairošanās trūkumiem ir laika un enerģijas patēriņš partnera atrašanai. Ja kāds indivīds ir izolēts un iespējas satikt pretējā dzimuma partneri nav, tad arī vairoties nav iespējams.

Lielākā daļa dzīvnieku vairojas dzimumiski, piemēram, truši. Dzimumvairošanās process ievieš ģenētisko daudzveidību sugā, jo mātītes un tēviņa gēni tiek sajaukti pēcnācējos. Dzimumvairošanās prasa ilgāku laiku - jāatrod pretēja dzimuma īpatnis, olšūna jāapaugļo ar spermatozoīdu, un tad attīstās pēcnācēji. Tomēr ieguvumi no ģenētiskās daudzveidības sugā atsver šo trūkumu. Ja kāda slimība skartu trušu populāciju, ne visi truši tiktu ietekmēti, to ģenētisko atšķirību dēļ. Tas nozīmē, ka daži indivīdi izdzīvos un spēs vairoties un radīt vairāk pēcnācēju.
Shutterstock_1890140464.jpg
 
Video par rauga vairošanos ar pumpurošanās metodi šeit un šeit!
Video par hidras pumpurošanos šeit!
Video par sēņu sporām šeit
Baktēriju dalīšanās video šeit!