Ekosistēmas biocenozes galvenās saites veido barošanās ķēdes. Organismi mijiedarbojas savā starpā, iesaistoties barošanās ķēdēs. Enerģija un barības vielas tiek nodotas no vienas dzīvās būtnes uz citu. Tādā veidā tiek uzturēta ekosistēmas stabilitāte un līdzsvars – organismi veic vielu enerģijas plūsmas ciklus.
Barošanās ķēde – lineārs attēlojums, kurā redzamas dažādu dzīvo organismu barošanās attiecības.
YCUZD_230726_5347_ekosistēmas struktūra_12.svg
Dzīvo organismu barošanās attiecības
 
Šajā barošanās ķēdē var redzēt, ka sienāzis barojas ar augiem. Tad sienāzi apēd pele, kuru vēlāk apēd čūska. Ērglis apēd čūsku. Kad ērglis nomirst, mikroorganismi sadala to un pārvērš par barības vielām. Veidojot barošanās ķēdi, bultiņu velk no organisma, kuru apēd, uz to organismu, kurš barojas. Ekosistēmā var izšķirt trīs grupu organismus: organisko vielu ražotājus, organisko vielu patērētājus un organisko vielu noārdītājus.
 
YCUZD_230726_5347_ekosistēmas struktūra_10.svg
 
Organismi barības ķēdēs ir sagrupēti kategorijās, ko sauc par trofiskajiem līmeņiem.
 
YCUZD2307255389patērētājiražotājiunnoārdītāji (1).svg
Organismu trofiskie līmeņi
 
Pirmajā līmenī ir organisko vielu ražotāji (producenti) – piemēram, visi zaļie augi. Organisko vielu ražotāji ir arī aļģes un fitoplanktons. Organisko vielu ražotājus sauc arī par autotrofiem organismiem.
Otrais, trešais un ceturtais trofiskais līmenis ir patērētāji. Patērētāji (konsumenti) ir augēdāji, gaļēdāji un arī visēdāji jeb heterotrofi organismi. Šie organismi uzņem jau gatavas organiskās vielas. Otro trofisko līmeni veido organismi, kas ēd ražotājus. Tos sauc par primārajiem patērētājiem jeb zālēdājiem. Brieži, bruņurupuči un daudzu veidu putni ir zālēdāji. Sekundārie patērētāji ēd zālēdājus. Terciārie patērētāji ēd sekundāros patērētājus. Augstāka līmeņa patērētāji (t.i., sekundārie, terciārie un augstāk) var būt plēsēji vai visēdāji.
Pēdējais ķēdes posms ir sadalītāji. Organisko vielu noārdītāji (reducenti) jeb destruktori ir, piemēram, sliekas, baktērijas un pelējuma sēnes. Tie noārda nedzīvas organiskās vielas līdz vienkāršiem neorganiskiem savienojumiem. Sadalītāji pabeidz dzīves ciklu, atgriežot barības vielas augsnē vai okeānos, lai tās izmantotu autotrofi organismi. Tas aizsāk pilnīgi jaunu barības ķēdi.
 
YCUZD_230726_5347_ekosistēmas struktūra.svg