Vārdu "līderis" esam aizguvuši no angļu valodas vārda vadītājs, vadonis, to mēdz lietot 3 nozīmēs:
Līderis menedžeris – cilvēks, kurš vada uzņēmumu, darba grupu vai projektu. Viņa svarīgākā prasme ir organizēt cilvēkus. Galvenās prasmes- komandas vadības prasmes. Tās var apgūt skolā, iesaistoties skolēnu pašpārvaldes darbā, uzņemoties vadību dažādās mācību grupās.
 
Līderis paraugs – cilvēks, kurš kādā jomā atzīts par labāko. Viņš ir sasniedzis ģenialitāti kādā jomā, vai ir talantīgs, viņam pat nav jāvada komanda, bet citi centīsies viņam līdzināties.
 
Līderis autoritāte – cilvēks, kura viedokli citi parasti ņem vērā. savu stāvokli ir ieguvis tāpēc, ka viņam kādā jomā ir lielāka pieredze, vai viņa ieteikumi ir nodrošinājuši panākumus. Viņam nav jābūt grupas vadītājam, bet visi rēķinās ar viņa viedokli un prasa padomu.
 
Lai kļūtu par līderi, ko pamana visa sabiedrība, nepieciešams ilgs laiks un jāiegulda daudz darba. Viss sākās ar to, ka cilvēks iemācās kļūt par līderi savā dzīvē, izkopjot sevī tādās īpašības kā darbaspējas, mērķtiecība, atbildība, spēja uzklausīt, empātija, tolerance, godīgums, apzinīgums. Cilvēks apkopo un vērtē savus panākumus, veido portfolio – dažādu materiālu apkopojumu, kas parāda cilvēka sasniegto.
Kad cilvēks piedalās kādā aktivitātē (konkursā) vai uzsāk darba meklēšanas procesu, bieži vien tiek prasīts iesniegt savu CV, motivācijas vēstuli un papildus dokumentus pēc norādījumiem. Tādu dokumentu komplektu sauc par Portfolio.
Portfolio (darba mapi) veido dažādu iemeslu dēļ:
kā savas izaugsmes rādītāju, kā labāko darbu apkopojumu, lai prezentētu savu darbu;
kā analīzes un plānošanas rīku turpmākajai profesionālajai attīstībai;
kā resursu, lai iepazīstinātu ar savu darbu citus, tajā skaitā arī iespējamo darba devēju.
Pamatskolā skolēniem māca stāstīt par sevi, savām prasmēm un interesēm, lai viņi iemācītos pareizi un konkrēti formulēt savas domas. CV ir nākamais solis.
Curriculum vitae (saīsināti CV vai vita; no latīņu valodas "dzīves ceļš") ir īss dzīves apraksts, biogrāfija. Daudzās valstīs CV ir pirmais dokuments, ko darba devējs pieprasa cilvēkiem, kas piesakās uz darbu. Parasti pēc CV izskatīšanas labākie kandidāti tiek izsaukti uz interviju. Netiek rakstīts prozas veidā, bet gan parasti tabulas vai aizzīmēta saraksta veidā.
 Portfolio mape veidojas visas dzīves garumā.
Portfolio mape satur sekojošus materiālus:
materiālus, kas atspoguļo tavas personības attīstību – intereses, vērtības; testus, izpētes materiālus;
materiālus, kas apliecina darba, arī brīvprātīgā darba, pieredzi (prakses materiālus, rekomendācijas vēstules);
materiālus, kas apliecina tavas prasmes iesaistīties sabiedriskās aktivitātēs, publiskās uzstāšanās, IKT prasmes;
mācību sasniegumus.
Motivācijas vēstulei un CV jābūt īsiem, pārskatāmiem un regulāri papildināmiem dokumentiem.
Motivācijas vēstule ir dokuments, kurā autors izklāsta un pamato darba devējam vai kādai organizācijai savu atbilstību izvēlētajam darbam.
Kā rakstīt motivācijas vēstuli
 
Motivācijas vēstuli sāc ar adresāta norādīšanu, tālāk seko norāde uz to, no kāda avota informācija par vakanci ir iegūta. Gadījumā, kad vakance nav bijusi izsludināta un pieteikšanās ir Tava iniciatīva, tad šo punktu var izlaist.
Tālāk apraksti savu piemērotību amatam. Norādi sasniegumus, pieredzi, zināšanas un iemaņas, kas būs noderīgas vakantajai pozīcijai. Šajā daļā ir svarīgi pamatot, kāpēc Tu esi vispiemērotākais kandidāts. Izvairies no neatbilstošas pieredzes un prasmju uzskaitīšanas. Tāpat padomā, ko uzņēmums Tev varētu sniegt un no Tevis sagaidīt. Piemēram, ja uzņēmumā vai konkrētajā amatā nav iespējamas izaugsmes iespējas, tad nav jēga rakstīt par vēlmi veidot karjeras izaugsmi.
Katrs cilvēks katru dienu apgūst kaut ko jaunu, pilnveidojot savas prasmes un kompetences, nepārtraukti attīstoties un mainoties. Tāpēc arī mapi ir nepārtraukti jāpapildina ar jauniem sasniegumiem. Gatavojot CV potenciālajam darba dēvējam ir jānorāda galvenās priekšrocības, kas apgūtas darba pieredzē un tās lietas, ko tu vari piedāvāt darba devējam šobrīd.
 
Kādu informāciju iekļaut CV
 
Pirmkārt, jau jāsaprot, ka ar CV Tev ir sevi jāpārdod un jāatbild uz darba devēju jautājumu:
 
Kādēļ, lai mēs Tevi pieņemtu darbā un ko Tu vari darīt uzņēmuma labā? – Kas ir to labo īpašību vai pieredzes kopums vai zināšanas, ko jāizceļ kā vienu no pirmajiem iekš dzīves gājuma. Piedevām jāatbild arī uz tām prasībām, kas tiek norādītas sludinājumā (Ja tādu nav, tad aplūko kādu citu sludinājumu konkrētajā nozarē). Te gan jābilst, ka brīžiem darba devēji, mēdz pārspīlēt ar prasībām, gan tādēļ, lai būtu mazāk kandidātu, gan tādēļ, ka ne visi priekšnieki tik labi orientējas konkrētā amata vajadzībās. Un pavisam bēdīgi ir tie, kas vienmēr meklē jaunus darbiniekus, lai arī visi štati ir aizpildīti, kam par iemeslu var kalpot pašreklāmas, mārketinga un seo optimizācijas veikšana vai mūžīgi labāko kadru meklēšana, jo esošie ātri apnikuši.
 
Personīgā informācija. Varbūt tas šķiet pašsaprotami, bet bieži vien gadās, ka cilvēki aizmirst pievienot savu epasta adresi, vai tālruni, līdz ar to, izšķirīgā brīdī, kam nebūs pacietības ar to ņemties vienkārši izmetīs Tavu CV ārā. Tādēļ nevajag aizmirst, augšējā daļā, pievienot:
Nevajag: Personas kodu, ģimenes stāvokli, tautību, dzimšanas gadu.
  
Vārds Uzvārds E-pasta adrese: tai jābūt lietišķai, nevajag izmantot savas bērnības dienu adreses – tādas kā mikijpele7012@inbox.lv. Labāk lai ir artuss.kaimins@gmail.com vai kaimins.a@inbox.lv. Savs telefona nummurs.
 
Mājas adrese: Šeit jābilst, ka mājas adrese nav visai būtiska informācija, ja vien jūs neatrodaties Valkā un vēlaties strādāt Liepājā. Šinī sadaļā es minu tikai Pilsētu, ielu un mājas nummuru (izlaižot dzīvokļa nummuru), jo atbildes vēstuli neviens man nesūtīs un nevar zināt kādās rokās var nonākt šī informācija. Iekavās var arī ielikt cik ilgs laiks būs nepieciešams, lai nokļūtu darba vietā. Iespējams, sludinājums ievietots, lai ievāktu personīgo informāciju, reklāmas nolūkiem utml.
 
Fotogrāfija, lai arī ne obligāta sastāvdaļa, taču, ja nekautrējies no savas ārienes, tad var pievienot arī savu foto, kas ļauj uzrunāt daudz personīgak. Ņem vērā, ka foto labāk būt pieklājīgi ģērbtam (biznesa vidē ar kreklu, radošajā var ar brīvāk), ar plašām mirdzošam acīm un smaidu. Privātās bildes, no pludmales, labāk izlaist.
 
Skype niks vai kāds cits tiešsaistes konts, ja nu gadījumā darba devējs vēlas veikt interviju caur skype. Atceries, ka nikam arī vislabāk būt lietišķam.
 
Online CV, Mājas lapa, Portfolio vai video CV linku. Alternatīvi var pievienot arī QR kodu.
 
Profesionāls virsraksts: Lai gan ne obligāti, bet šādi var atšķirties – uzrunājot ar 1-2 entuziastiskiem teikumiem, sākumā. Vai alternatīvi ar profesijas nosaukumu, piemēram, “Grafiskais dizaineris”, “Arhitekts”, “Aukle” gan neizskatīsies visai labi.
 
Darba pieredze: Šinī sadaļā vislabāk minēt konkrēto darba pieredzi nozarē un pēdējo darba pieredzi. Kad pievieno darba pieredzi neaizmirsti norādīt gadu un mēnesi no kura līdz kuram strādāji, amats, uzņēmuma nosaukums, darba pienākumi, izmantotās programmas.
 
Papildus pieredze: Šī sadaļa, nav obligāta (atkarībā cik daudz ir ko rakstīt pie darba pieredzes), taču, var minēt dažādu pieredzi par izieto praksi, darbu vasarā vai kādiem citiem darbiem, kas veikti, tāpat var minēt, ka Tev ir “tramvaja un velosipēda braukšanas apliecības”, nu vismaz, ka esi B kategorijas autovadītājs ar 4 gadu stāžu. Nav obligāti pievienot gadus, kad kas darīts.
 
Apbalvojumi un Sasniegumi: Ja esi izcilnieks, tad to var minēt šinī sadaļā, ka esi saņēmis “apbalvojumu par krustvārdu mīklu minēšanu” vai strauji kāpis pa karjeras kāpnēm, izvilcis uzņēmumu no bankrota. Galvenais, lai ir atbilstīgi vakancei.
 
Izglītība: Saraksts ar formālajām izglītības iestādēm. Minot gadu, skolas nosaukumu, mājas lapas adresi, pilsētu un iegūto diplomu. Šeit nevajag minēt pamatskolas, bērnudārzus un pat vidusskolas, protams, ja jums nav citas izglītības, tad pietiks tikai ar vidusskolu. Ir taču skaidrs, ka jūs mācījāties pamatskolā, ja pabeidzāt vidusskolu. Tāpat var minēt kursus un sertifikātus, kas iegūti iepriekšējās darba vietās vai pilnveides kursos, ja tas atbilst vakancei.
 
Valodu prasmes: Šī sadaļa, mūsu mazajā valstī, bieži vien ir būtiska. Var rakstīt, kas ir Tava dzimtā valoda un pārējās labās valodu prasmes vai var noklusēt faktu par dzimto un rakstīt tik, kuras valodas ir kādā līmenī pārvaldītas. Atsevišķi, ja darba vakance ir saistīta ar pastiprinātu svešvalodu izmantošanu var afišēt: runāšanu, rakstību un lasīšanu.
 
Datorprasmes: Pēc vajadzības, var minēt arī savas datorprasmes, parādot, ka seko līdzi laikam un pārvaldi vajadzīgās programmas nozarē, lai gan to var minēt arī pie darba pieredzes.