Uzdevums:

1p.
Iepazīsties ar mūsdienu vēsturnieka A. Strangas viedokli par lauksaimniecību Latvijā pirmās brīvvalsts laikā!
Izvēlies un atzīmē pareizās atbildes uz jautājumu par tekstu!
 
Jautājums: Kas radīja autora nosauktās problēmas Latvijas lauksaimniecībā?
 
Atbilde:
 
Teksts:
"Latvijas agrārais modelis demonstrēja, no vienas puses, augstu vienlīdzību zemes sadalījumā, no otras - radīja milzīgu skaitu nelielu saimniecību (11 un 22 ha lielumā), kuras bija ekonomiski vājas, un prasīja augošu valsts atbalstu (...)
Agrārās reformas ekonomiskās un sociālās sekas bija ļoti pretrunīgas: apmierinot zemnieku prasību pēc zemes, radās ekonomiski mazefektīvs modelis (īpaši - graudkopībā). Ekonomiskas dabas motīvi agrārajā reformā bija vismazāk pamatoti. Taču normālai, veselīgai saimnieciskai attīstībai par pamatu var būt tikai saimnieciskās lietderības, efektivitātes, ražīguma motīvs. Tirgus saimniecības likumi ir  ne-nacionāli, tos neinteresē, tie vienkārši nezina, ko "melnais bruņinieks" un kam nolaupīja 13. gadsimtā. (...)
Jau 1927. gadā bija redzamas krīzes pazīmes Latvijas lauksaimniecībā: darbaspēka trūkums, ļoti zemi tīrie ienākumi: no viena hektāra saimnieciski derīgās zemes - 5, 09 lati, bet Vidzemē un Latgalē - pat ap nulli, vai tīrie zaudējumi (...)"
  
Atsauce:
Vēsture pamatskolai. Latvija 20.gadsimtā./ Jura Goldmaņa red. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2006., 175 lpp.
Vēsture vidusskolai III daļa./ Valdis Klišāns. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2005., 155 lpp.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!