Uzdevums:

3p.
Izlasi avotu! Izvēlies un atzīmē pareizās atbildes uz jautājumiem par avota tekstu!
 
1. Jautājums:
Kāpēc bija problēmas ar Latvijas vēstures mācību grāmatām?
 
Atbilde:
 
2. jautājums:
Kādās jomās bija zināšanas Arvedam Švābem, kad viņš rakstīja mācību grāmatas par Latvijas vēsturi?
(Ir vairākas pareizas atbildes!)
 
Atbilde:
 
3. Jautājums:
Kādu uzdevumu izvirza A. Švābe savai sarakstītajai Latvijas vēstures grāmatai?
 
Atbilde:
 
Avota teksts:
Sevišķi svarīgs mācību grāmatu sagādes jautājums bija Latvijas vēsturē (...)
Diemžēl, visi akadēmiski izglītotie vēsturnieki nenodarbojās ar vēstures mācību grāmatu sarakstīšanu skolām, jo viņiem trūka pieredzes mācību grāmatu sastādīšanā.
19.gs beigās krievu izcelsmes vācbaltiešu vēsturnieka L. Arbuzova sarakstītā vēstures grāmata par Latvijas teritoriju bija no spilgti izteiktām vācu pozīcijām.
Arveds Švābe bija samērā jauns, bet jau pazīstams dzejnieks, literatūrkritiķis, vēsturē bija noklausījies lekciju kursus Maskavā. Tomēr daudzus gadus A.Švābe bija veltījis folkloras un vēstures literatūras studijām. Skolā viņš bija mācījis dabaszinātnes un matemātiku.
A. Švābe piecus gadus (1921. - 1925.) nodevās Latvijas vēstures mācību grāmatas sastādīšanas darbam, vienlaicīgi studējot jurisprudenci Latvijas Universitātē (...)
Pirmās daļas pirmā izdevuma priekšvārdā viņš deklarēja savu galveno uzdevumu:
"Parādīt, ka latvji bija kultūras tauta jau pirms vācu laikiem... Tas palīdzēs izskaust no mūsu nākošiem pilsoņiem to kalpības un atkarības garu, kura mums vēl ir par daudz, un tai pašā laikā iemācīs pašcienību un paļāvību uz savu vēsturi. "
(No T.Zeida priekšvārda A.Švābes "Latvijas vēstures" atkārtotajam izdevumam 1990. gadā.)
 
Atsauce:
Latvijas vēsture 1. daļa./ Arveds Švābe (1925. gada grāmatas atkārtots izdevums) Priekšv. aut. T. Zeids. - Rīga: Avots, 1990., 237 lpp.
Latvijas kultūras vēsture./ Austra Avotiņa, Daina Blūma, Asja Līdaka u.c. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2003., 507 lpp.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!