STARPDISCIPLINĀRAIS
MONITORINGA DARBS 9. KLASEI
Iepazīsties ar vēsturnieka rakstīto par deportācijām!
Lasi jautājumus, nosaki un atzīmē pareizās atbildes!
 
1. Kāds bija deportēto cilvēku liktenis?
Ir divas pareizas atbildes.
 
2. Kurā gadā tika izdota grāmata "Aizvestie: 1941. gada 14. jūnijs"?
 
Teksts: Vēsturnieks Jānis Riekstiņš (2013)
Par deportāciju upuriem pirmām kārtām kļuva pazīstami politiķi, augsta ranga valsts ierēdņi, armijas un policijas virsnieki, aizsargi, literāti, augstskolu mācību spēki, uzņēmēji un tirgotāji. Tā, faktiski vienā dienā, tika iznīcināta Latvijas elite, kas bija izveidojusies nedaudz ilgāk nekā divdesmit valsts neatkarības gados. Deportācijai tika pakļauti arī šo personu ģimenes locekļi neatkarīgi no viņu dzimuma un vecuma. (…)
Šajā dienā no Latvijas tika aizvesti 15 424 cilvēki. Vīriešus nosūtīja uz Gulaga nometnēm, kur pēc īsas tā sauktās izmeklēšanas 700 cilvēkiem tika piespriests augstākais soda mērs - nošaušana, bet pārējie tika notiesāti ar 5 līdz 10 ieslodzījuma gadiem nometnēs. Tur no bada un slimībām nomira 3453 cilvēki. Deportētos ģimenes locekļus izsūtīja nometinājumā, galvenokārt uz Krasnojarskas novadu, Novosibirskas apgabalu un Kazahiju. Arī izsūtīto ģimenes locekļu dzīves apstākļi bija ļoti smagi. (…)
Šīs lielās traģēdijas 60. gadskārtā Latvijas Valsts arhīvs izdeva grāmatu "Aizvestie: 1941. gada 14. jūnijs", kurā ievietots deportēto saraksts, daudzi dokumenti un pētījumi, kā arī fotoattēli un kartes ar ieslodzījuma nometņu un specnometinājuma vietām.
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!