Uzdevums:

2p.
Izlasi Francijas vēstnieka rakstīto 1940. gada vasarā!
Lasi jautājumus, nosaki un atzīmē pareizās atbildes!
 
1. Kāpēc Tautas saeima nosodīja iepriekšējo režīmu un turīgos uzņēmējus?
 
2. Kādi vēl sovetizācijas pasākumi minēti tekstā?
Uzmanību! Tikai viena atbilde ir nepareiza!
 
Attēlā: Latvijas preses magnāti Emīlija un Antons Benjamiņi.
228935_f35fcde5db.jpg
 
Teksts: No Francijas vēstnieka Latvijā Žana de Bosa dienasgrāmatas
Otrdien, 23. jūlijā
Vakar Saeima nobalsoja par banku un lielo uzņēmumu nacionalizāciju pēc tam, kad bija izskanējuši kaismīgi uzbrukumi iepriekšējam režīmam un kad bija izteikts nosodījums atsevišķu kapitālistu, to skaitā Benjamiņu peļņai, kurš taču sāka no nekā. (…)
Sakarā ar pirkšanas drudzi, kas bija pārņēmis iedzīvotājus, valdība ir uzsākusi drakoniskus pasākumus. Pasē tiek ierakstītas nopirktās preces, to daudzums, cena. (…)
Divas dienas pie veikaliem, īpaši - pie audumu pārdotavām, ir lielas rindas. Cilvēki pērk visu pēc kārtas, vienalga, par kādu cenu. Tāpēc arī prese uzskata par pienākumu ziņot, ka nekā netrūkst, ka preču krājumi palielinās un ka, piemēram, ir pienācis liels benzīna sūtījums.
Ceturtdien, 8. augustā
Rīgā, kur ir daudz brīvu dzīvokļu, (…) varas iestādes seko, lai ģimenes neaizņem lielāku platību, nekā tām nepieciešams, un lai visas istabas tiktu izmantotas. Viena istaba uz cilvēku ar noteikumu, ja tā nav pārāk liela, - tas ir maksimums, ko atvēl režīms. Velti piebilst, ka salons un ēdamistaba ir aizliegti.
Visus svarīgākos posteņus valsts iestādēs un bankās ieņem no Maskavas ieradušies cilvēki, reizēm latvieši pēc izcelšanās.
Pār pili plīvo sarkanais karogs. (…) Pēdējās dienās daudz arestu: tiek aizturēti baltkrievi, poļi, latvieši. Politcietums ir pārpildīts. Visas operācijas notiek naktī, un cilvēki liekas gulēt, vaicādami sev, vai rītu sagaidīs savās mājās.
 
Atsauce:
Latvijas vēsture pamatskolai 4. Jura Goldmaņa red. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2015., 151. lpp.
https://zinas.nra.lv/_mm/photos/2017-03/620px/228935_f35fcde5db.jpg
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!