Izlasi vēsturnieka viedokli par Latvijas okupāciju!
Lasi tekstu, nosaki un atzīmē pareizos teksta papildinājumus!
 
 karaspēks Latvijas okupāciju sāka
Okupējot Latviju, Maskava pārkāpa vairākus līgumus, kurus bija parakstījusi, piemēram, 
bija oficiāla nacistiskās Vācijas sabiedrotā, to apliecina 1939. gadā noslēgtais .
Vēsturnieks Kārļa Ulmaņa lēmumu nepretoties okupācijai skaidro
Tomēr vēsturnieks uzsver, ka diplomātiska protesta neizteikšana sakarā ar okupāciju
Spriežot pēc teksta, var secināt, ka Kārlis Ulmanis , atšķirībā no Lietuvas prezidenta.
Prezidentu izvēles neko nemainīja okupācijas gaitā un saturā -  bija vienāds liktenis, kurš bija izlemts jau 1939. gadā.
 
Teksts: Vēsturnieks Aivars Stranga (2004)
1940. gada 17. jūnijā pulksten 5 no rīta PSRS karaspēks sāka pāriet Latvijas robežu; pēc trim stundām, pulksten 8 no rīta, Sarkanā armija bija pārgājusi Latvijas robežu jau vismaz 15 vietās - no visām trim sauszemes pusēm (ziemeļos - caur Valku; dienvidos - caur Jonišķiem Lietuvā un caur Bausku; austrumos, Latgalē -10 vietās) - , lai nekavējoties okupētu Rīgu, Jelgavu, Daugavpili, Rēzekni un Krustpili.
Padomju Savienība - oficiāla nacistiskās Vācijas sabiedrotā - veica neizprovocētu militāru agresiju pret Latviju un okupēja to. Ar to Maskava pārkāpa daudzus pašas parakstītos līgumus, no kuriem galvenie bija Latvijas-Krievijas 1920. gada miera līgums un Latvijas-PSRS 1932. gada neuzbrukšanas līgums.  
Kārļa Ulmaņa autoritārais lēmums nepretoties agresoram militāri var tikt saprasts - viņš domāja visupirms par nācijas izdzīvošanu un par katru cenu vēlējās izvairīties no lielajiem upuriem milzīgā padomju pārspēka dēļ. Taču viņa lēmums neizteikt pat diplomātisku protestu pret okupāciju bija neapšaubāmi kļūdains un pelna bargu kritiku. Taču pat šis vienpersoniskais lēmums neaizēno pašu galveno: upura uzvedība, lai kāda tā arī būtu slepkavības brīdī, neattaisno slepkavu - bet Padomju Savienība arī bija Baltijas valstu neatkarības un valstiskās eksistences slepkava. Ulmaņa rīcība neko būtisku nebūtu mainījusi Latvijas okupācijas un aneksijas gaitā - to pierādīja Lietuvas piemērs: Valsts prezidents Antans Smetona aizbēga no valsts un neparakstīja nevienu no okupantu nodiktētajiem lēmumiem, taču tas neko - pēc būtības - nemainīja okupācijas gaitā un saturā.
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!