Uzdevums:

2p.
Par latviešu tradicionālo kultūru - tautasdziesmām viens no pirmajiem rakstīja J. G. Herders - vācu mācītājs un Domskolas pedagogs.
Izlasi jautājumus, pēti tekstu! Nosaki un atzīmē pareizās atbildes!
 
1. Jautājums:
Kā sauc laikmetu, kurā darbojies Herders?
 
 
2. Jautājums:
Kā Herders skaidro latviešu vēlmi dziedāt?
 
 
Teksts:
Johans Gotfrīds Herders par latviešu tautasdziesmām (1764)
(...) Latviešu dzeja un mūzika ir īpašas un liecina par dabu, kas bijusi un vēl tagad ir viņu skolotāja. Krietnu daļu izklaides viņi rod dziedāšanā un mūzikā. Dziedāšana patiesībā ir sieviešu nodarbošanās, taču arī vīrieši piebalso (...) Dažiem ir laba balss un lielas dabiskas dotības uz dziedāšanu. (...) Latviešiem piemīt nepārvarama tieksme uz dzejošanu, un mana māte neapstrīdēja, ka latviešu valoda jau esot pa pusei dzeja. Manuprāt, varoņu īstā dzimtene ir ziemeļi, kur cilvēks skarbāks un kur viņam gandrīz ik dienu jācīnās pret klimatu, tātad, latviešiem šāda ievirze varētu būt, bet kur tas redzams? Neesmu atradis viņu varoņdziesmas. Vai viņi gan būtu un paliktu, kas viņi ir, ja vien viņos būtu kaut pamats brīvībai un slavai? Kurzemē mājo brīvība un verdzība.
 
Atsauce:
Latvijas vēsture pamatskolai 3./ Jura Goldmaņa red. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2013., 95. lpp.
Tautu balsis dziesmās. Darbu izlase../ Johans Gotfrīds Herders. - Rīga: Zvaigzne ABC, 1995., 469. lpp.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!