Uzdevums:

3p.
Izlasi tekstu, kurā stāstīts par latviešu uzņēmēju Kristapu Bergu!
Lasi apgalvojumus, nosaki, vai tie atbilst stāstītajam, atzīmē pareizo vērtējumu!
 
1. Kristaps dzimis Zemgales laukos - zemnieku ģimenē.
 
2. 19. gs. 70., 80. gados K. Bergs sāka gūt panākumus būvniecībā.
 
3. K. Bergs, kļuvis turīgs, novērsās no latviešiem un pārvācojās.
 
Teksts: Kristaps Bergs (1843 - 1907)
Dzimis Zemgalē, Udzes pagastā zemnieka ģimenē. Gadu mācījies vietējā pagastskolā, gadu - pie kāda tirgotāja Jelgavā. 15 gadu vecumā pārcēlās uz Rīgu, kur bija māceklis kādā Rīgas dzērienu tirgotavā. 1864. gadā uzsāka pastāvīgu uzņēmējdarbību, nomainīja latvisko uzvārdu Kalniņš pret vācisko Bergs.
1872. gadā K. Bergs nopirka pirmo grunts gabalu ar divām koka ēkām, pēc dažiem gadiem pievērsās celtniecībai un kļuva par veiksmīgu būvuzņēmēju. Rīgā uzcēla apmēram 30 namus. Mūsdienās zināmākais viņa veikums ir Berga bazārs Rīgas centrā. Tajā atradās gan tirgotavas, gan dzīvokļi.
K. Bergs bija viens no Rīgas Latviešu biedrības dibinātājiem un vadītājiem, latviešu teātra mecenāts. Bija arī apgāda "B. Dīriķis&Co" un vairāku laikrakstu ("Baltijas Vēstnesis", "Balss", "Latvija") līdzīpašnieks. Pats izdeva "Berga bazāra kalendāru" (1893 - 1907), kura pielikumā publicēja latviešu literātu darbus. K. Bergs bija arī Rīgas domnieks.
K. Bergs ir prototips Augusta Deglava romānā "Rīga" aprakstītajam Krauklīšu Pēterim.
 
Atsauce:
Latvijas vēsture pamatskolai 3./ Jura Goldmaņa red. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2013., 95. lpp.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!