Uzdevums:

2p.
Izlasi vēstures avotu!
Izlasi jautājumus, nosaki un atzīmē pareizās atbildes!
 
  1.  Kā uzsaukumā pamatota nepieciešamība stāties strēlnieku rindās?
    Uzmanību! Ir jāatzīmē vienīgā nepareizā atbilde!


     
  2.  Kāpēc tekstā minēti 700 gadi, pēc kuriem atkal veidojas latviešu liktenis?
 
Vēstures avots:
K. Skalbes sacerētais Krievijas valsts domnieku J. Goldmaņa un J. Zālīša uzsaukums, 1915. gada 19. jūlijs "Pulcējaties zem latviešu karogiem!"
Latvijas dēli, mums atļauts dibināt kara pulkus. (...) Pulkus vadīs latviešu virsnieki. Latviešu pulki kalpos Latvijas atkarošanai un aizstāvēšanai, lai tā arī turpmāk zeltu kā nešķirama varenās Krievijas daļa. Šo pulku apgādāšanu apņēmās valdība, bet kā latviešu brīvprātīgi pulki un tautas lepnums tie stāvēs mūsu tautas īpašā aizgādībā un mīlestībā.
Ienaidnieks samin mūsu druvas, pārvērš mūsu mājas par pelniem un mūsu pilsētas par gruvekļiem. Mūsu sirmgalvji un bērni, mātes, sievas un meitas vienmēr vēl bēg no ļaunā vajātāja. Viņu ciešanas brēc pret debesīm, viņi gaida mūsu aizstāvēšanas. Un mēs neesam vieni: dienu no dienas, plecu pie pleca mēs cīnāmies kopā ar diženo krievu tautu. (...) ticiet latviešu tautas gaišai nākotnei! Lai tad pulcējamies zem savas tautas karoga, zem divgalvainā ērgļa spārna! Pēc 700 gadiem no jauna veidojas mūsu liktenis. Pēc šiem 700 ciešanu un gaidīšanas gadiem ir jāpiepildās tautas kulturālās atdzimšanas sapnim. Tagad vai nekad! Kara laikā, jums, tautas dēli, jārada tautas liktenis un slava. Jūs, vidzemnieki un latgalieši, kas druvās vēl izkaptis cilājat, un jūs, kurzemnieki, kam arkli jau atstāti rūsē tēvu tīrumos, - apmaināt izkaptis un arklu pret kareivja zobenu! (...) Jo vairāk esam zaudējuši, jo vairāk mums jāiegūst. Lielajam naidu laikam jātop par lielu cerību un lielas saņemšanās laikmetu visā mūsu tautā. Brāļi, labāk cīņā doties nekā nīkt un izputēt pa svešām ceļmalām! (...)
Kā arvienu, arī šinī grūtā brīdī paliksim uzticīgi savai tēvu zemei un kalsim paši viņas likteni! (...)
Brāļi, stunda ir situsi! Kas tic, tas uzvar! Uz priekšu ar latviešu karogu par Latvijas nākotni! (...)
Latvju dēli, atsaucieties - pati dzimtene jūs sauc! Un jūs, kas aizklīduši pa tāliem, svešiem lielceļiem un minat bēgļu tekas - apstājieties: dzimtene jūs sauc!
"Tēvu zemei grūti laiki, dēliem jāiet palīgā!"
 
Atsauce:
Vēsture vidusskolai III/ Valdis Klišāns. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2005, 155. lpp.1915. gada augustā
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!