Izlasi autores tekstu!
Lasi apgalvojumus par tekstu un papildini, lai tie būtu pareizi!
 
19. gs. vidus bija pagrieziena laiks .
Latviešu nacionālā inteliģence aizsāka  laikmetu.
Līdz 19. gadsimta vidum ar vārdu "latvieši" saprata .
Jaunlatvieši vērsās pret .
 ir jaunlatviešu devums latviešu tautai.
Jaunlatviešu darbība sekmēja .
 
Teksts: I. Sarma par jaunlatviešiem (2003)
19. gs. vidus Latvijā uzskatāms par pagrieziena punktu gan zemes, gan tautas gara kultūrā - bija izveidojusies latviešu nacionālā inteliģence, sākās kustība, kas vēsturē iegājusi kā tautas atmodas laikmets. Jaunlatvieši panāca, ka latviešus beidzot sāka uzskatīt par savas zemes un vēstures subjektiem. Viduslaikos ar vārdu "latvieši" saprata atsevišķu cilti, apgaismības laikmetā latvieši bija "inflantieši", "kurzemnieki", "livonieši", bet visbiežāk - "zemnieki". Baltvācu vidū bija izplatīts uzskats, ka tāda etnosa "latvieši" vispār nav. (...)
Jaunlatviešu darbība bija apzināti vērsta pret Baltijas vācu muižniecību. Jaunlatvieši centās skolas atbrīvot no baltvācu aizbildniecības. Viņi vērsās pret vācu muižnieku un mācītāju uzskatiem, ka izglītots latvietis vairs nepieder pie savas tautas. Jaunlatvieši lika pamatus nacionālajai literatūrai, no vācu muižniekiem un baznīcas neatkarīgai presei un daudzām zinātņu nozarēm Latvijā. Viņi izdeva vārdnīcas, tulkoja Rietumeiropas un krievu literatūras klasiķu un zinātnieku darbus, veidoja zinātnisko terminoloģiju latviešu valodā, iepazīstināja latviešus ar Rietumu civilizācijas un kultūras sasniegumiem.
Jaunlatvieši bija pirmie latviešu nacionālās ideoloģijas veidotāji. Viņi aicināja latviešus nekaunēties no savas tautības, bet tieši pretēji - just lepnumu par piederību pie savas tautas. 
 
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!