Uzdevums:

2p.
Izlasi jautājumus, pēti vēstures avotu! Nosaki un atzīmē pareizās atbildes!
 
1. Par kuru notikumu vēsta hronikas autors?
 
2. Kāpēc pils iemītnieki izvēlējās drošu nāvi, nevis padošanos?
 
Attēlā: 1577. gadā pilī bojāgājušās livonietes sejas rekonstrukcija
0000000000000livon.jpg
 
 
16. gs. hronists Baltazars Rusovs par Cēsu pils ieņemšanu 1577. gadā
(Kad septembrī apmēram 30 000 Ivana Bargā karavīru iebruka Cēsīs un sāka tās postīt, neliela daļa pilsētnieki paspēja sabēgt Cēsu pilī.)
"Pils iemītnieki, zinādami, kādus briesmu darbus lielkņazs bija pastrādājis Koknesē un citās pilīs, nolēma Cēsu pili neatdot. Tad lielkņazs (..), sākot ar 4. septembri, piecas dienas un naktis to apšaudīja. Kad glābiņa vairs nebija, vīri, sievas un jaunavas, pa lielākajai daļai muižnieku kārtas, vienbalsīgi nolēma uzspridzināt sevi ar pulveri.
Šim lēmumam piekrita arī pils mācītājs. Trīs simti personu, jauni un veci, sagāja zālē, zem kuras nolika četras mucas pulvera. Kad tas bija noticis, viņi sapulcējušies pielūdza Dievu un pieņēma svēto vakarēdienu, Heinrihs Boismanis paņēma ogli un nometās ceļos. Pārējie kopā ar mācītāju sastājās ap viņu, un cits citu mierinādami, ļāvās uzspridzināties. (..) Heinrihu Boismani ar mazām dzīvības pazīmēm krievi atrada zālē un atnesa viņu pie lielkņaza, bet viņš tūlīt nomira. Otrā dienā viņu uzlika uz mieta." 
  
Atsauce:
http://cesupils.lv/wp-content/uploads/2014/09/2012-06-01.jpg
http://cesupils.lv/pils-komplekss/viduslaiku-pils/timeline/
Latvijas vēsture pamatskolai 2./ Jura Goldmaņa red. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2012., 95.lpp.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!