Uzdevums:

3p.
Izlasi jautājumus, lasi laikabiedru liecības par hercogu, nosaki un atzīmē pareizās atbildes!
 
  1.  Kurš viedokļa autors izsaka kritiku par Kurzemes hercogu E. J. Bīronu?

     
  2. Kādas pozitīvas iezīmes uzsvērtas E. J. Bīrona raksturojumos?

     
  3. Kā Kurzemes hercogs izturējies pret saviem sulaiņiem?
 
 
Angļu diplomāts Finčs
"Viņu mīl, jo viņš darījis labu ļoti daudziem cilvēkiem, ļaunumu no viņa turpretī redzējuši nedaudzi, bet arī tie galvenokārt var žēloties par viņa rupjību, viņa aso raksturu. Starp citu, arī šī rupjība parādās atsevišķu uzliesmojumu veidā, kas ir īslaicīga. Turklāt hercogs nekad ilgi netur ļaunu prātu."
  
Viens no galma apvērsuma dalībniekiem feldmaršals grāfs B. H. Minihs
"Viņam bija 2 kaislības: viena diezgan cildena – uz zirgiem un jāšanu. Otra kaislība bija spēle. Viņš ne dienu nevarēja iztikt bez kārtīm. Viņš bija diezgan glīts, prata patikt un bija devīgs, bet vienlaikus arī rēķinātājs, glumi veikls un ārkārtīgi atriebīgs."
  
Latvietis Skangaļu Jēkabs – sulainis Bīrona galmā
"Viņa uzruna bija ārkārtīgi draudzīga, proti, mūsu mātes, latviešu valodā. (..) Šis lielais kungs, kurš vienlaicīgi ir kāds ķeizars, uzvedas tik draudzīgi un žēlīgi."
  
E. J. Bīrona biogrāfs F. J. Rīls (1764)
"Viņa dvēselei, kurai nevar noliegt lielumu, piemīt gluži apbrīnojama spēja visos notikumos satvert patiesību, visu izkārtot savās interesēs un visu to paņēmienu lieliska pazīšana, kas varētu noderēt viņa mērķiem. Viņš ir nenogurstoši darbīgs, izveicīgs savos plānos un gandrīz vienmēr veiksmīgs to izpildē. (..) Viņa runas dāvanas, ko pasvītro neparasta balss labskanība, ir valdzinošas, katru viņa kustību atdzīvina liela grācija, tādējādi nav noliedzams, ka, ja Bīrons nebūtu bijis cienīgs uzkāpt valdnieka tronī, viņam tomēr netrūkst neviena no īpašībām, kas veido perfektu galminieku."
 
Atsauce:
Latvijas vēsture pamatskolai 2./  Jura Goldmaņa red. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2012., 95.lpp.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!