Uzdevums:

1p.
Izlasi leģendu, kura saistīta ar poļu-zviedru kara notikumiem, aplūko attēlu!
Nosaki un atzīmē pareizo attēla aprakstu, – kurš saista attēlu un leģendu!
 
Gutmanu-ala.jpg
 
 
Leģenda par Turaidas Maiju (1620)
Leģenda, kuras pamatā ir patiess notikums, stāsta par kādu traģisku atgadījumu Turaidā poļu – zviedru kara laikā. Tur dzīvoja bārene vārdā Maija, kuru viņas skaistuma dēļ saukuši par Turaidas Rozi. Maijā bija ieskatījies pie zviedriem pārbēgušais poļu virsnieks Jakubovskis. Taču meitene neatsaucās uz viņa uzmanības izpausmēm – Maijas sirds piederēja pils dārzniekam – Viktoram, ar kuru viņa mēdza tikties netālajā Gūtmaņa alā.
Kādu dienu Jakubovskim ar viltu izdevās aizmānīt meiteni uz Gūtmaņa alu, jo viņa domāja, ka turp viņu aicina Viktors. Virsnieks jau gribēja iegūt meiteni ar varu, bet viņa pievērsa Jakubovska uzmanību Viktora dāvinātajam „brīnumlakatam”, kurš viņai bija apsiets ap kaklu. Maija apgalvoja, ka tas cilvēku padarot neievainojamu un aicināja atraidīto mīlētāju par to pārliecināties. Jakubovskis izvilka zobenu un cirta, bet varmākam par lielu brīnumu lakats meitenes augumu nepasargāja, un viņa uz vietas mira. Slepkavībā tika apsūdzēts Viktors, taču pēc tam, kad kāds aculiecinieks bija izstāstījis patiesību, dārznieks tika atbrīvots. Viņš pats apglabāja savu mīļoto, bet pēc tam pameta Turaidu uz visiem laikiem.
 
Atsauce:
Latvijas vēsture pamatskolai 2./  Jura Goldmaņa red. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2012., 95.lpp.
http://www.baltic-info.com/userfiles/images/Letland/Divers/Gutmanu-ala.jpg
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!