Izlasi jautājumus, pēti politiķa viedokli par zviedru laikiem, nosaki un atzīmē pareizās atbildes!
 
1. jautājums:
Kādi nodomi bija, nodibinot Tērbatas Universitāti?
Uzmanību! Ir divas pareizas atbildes!
 
Atbilde:
2. jautājums:
Kādi bija Zviedrijas drošības un militārie apsvērumi Baltijas austrumos?
 
Atbilde:
 
Bijušais Zviedrijas vēstnieks Latvijā Andreass Odāls (2001)
Tā saukto zviedru laiku sākums bija pozitīvs. Nodibinot Tartu (Tērbatā) Zviedrijas otro universitāti, bija domāts dot augstākās izglītības iespējas ne tikai muižnieku bērniem vien, bet arī apdāvinātiem pilsētnieku, garīdznieku un zemnieku dēliem; tas bija mēģinājums izveidot Baltijas provincēs izglītotu ļaužu kārtu, kas būtu pretspēks baltvācu muižnieku sākotnēji nomācošajai varai.
Saprotams, zviedru darbībai Baltijas austrumu krastā bija savi militārās un drošības politikas apsvērumi: ne tikai sacensība ar Poliju, bet arī centieni atturēt potenciāli spēcīgo Krieviju no kopējās jūras krastiem. Bija arī spēcīgi ekonomiski aprēķini. Rīgas pārvaldīšana pavēra iespējas gūt ienākumus veidā, kā vēl šodien sabiedrības, kas attīstās, dara, proti, uzliekot nodevas importētajām un eksportētajām precēm.
Vidzeme kļuva par Zviedrijas labības klēti, un Zviedrijas atkarība no Vidzemes labības bija it īpaši nozīmīga tajos gados, kad šodienas Zviedrijā un Somijā bija neraža.
 
Atsauce:
Latvijas vēsture pamatskolai 2./ Jura Goldmaņa red. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2012., 95.lpp.
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!