Attēlā redzams, kā lieli reljefa pacēlumi ietekmē nokrišņu veidošanos un kā sekojoši tiek ietekmēts klimats reljefam abās nogāzēs. Šo parādību nereti dēvē par orogrāfiskajiem nokrišņiem (nokrišņi, ko ietekmē vietas reljefs) vai ''lietus ēnas" efektu.
Papildini attēlu ar burtiem atbilstošajiem skaidrojumiem!

A - B -
C -
D -
E -
F -
G -
H -
I -
J -
K -
L -
Atbilžu varianti:
Augstāk atmosfērā temperatūra kļūst pietiekoši zema, lai notiktu mitrā gaisa atdzišana, kondensēšanās un veidotos mākoņi. Reljefa barjera šo procesu paātrina.
Orogrāfiskie nokrišņi lietus veidā.
Gaisam pietiekami atdziestot, sevišķi reljefa augstākajos punktos, gaisa masas lielāko daļu atlikušā mitruma zaudē ar nokrišņiem sniega veidā, kas, zemo temperatūru dēļ, spēj uzkrāties uz zemes.
Silts okeāns.
Iztvaikošana.
Vidējais nokrišņu daudzums šeit krietni pārsniedz iztvaikošanu, tāpēc vidē iespējama bagātīga augu valsts, koki un meži.
Sausais gaiss ātrāk spēj uzņemt siltumu, tāpēc, tam nosēžoties zemākos atmosfēras slāņos, Saule auksto gaisu ātri sasilda.
Lietus ēnas efekta skartā zona.
Gaiss ir zaudējis visu savu mitrumu. Atmosfēras augstākajos slāņos tas atdziest ātrāk, nekā Saule to spēj uzsildīt, tāpēc aukstais un sausais gaiss kļūst blīvāks, smagāks un sāk grimt.
Kad lejupejošais gaiss ir uzsilis, tas spēcīgi palielina vispārējo sausumu uz ko ilgtermiņā reaģē gan ieži, gan augu valsts, gan vide kopumā, kas parasti ir ļoti arīda, salīdzinot ar konkrētā reljefa barjeras otru pusi.
Siltais, mitrais gaiss ceļas augšup, virzoties uz sauszemi valdošo vēju iespaidā.
Valdošie vēji.
Atsauce:
Shēmas autors: Morics R. Mūrnieks
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!