Jebkurus divus vai vairākus savā starpā savienotus traukus, kuros šķidrums var brīvi pārplūst no viena trauka otrā, sauc par savienotajiem traukiem.
Svarīgi!
Savienotajos traukos šķidruma līmenis ir vienāds, jo šajos traukos izlīdzinās šķidruma spiediens.
savienoti_trauki.svg
 
Kāpēc saimniece atteiksies lietot šādu kafijas kanniņu? Ievēro, cik zems ir maksimāli iespējamais šķidruma līmenis, ko tajā var ieliet!
 
teapot.svg
 
Sadzīvē savienoto trauku piemērs ir avoti un tādas artēziskās akas, kur akas urbums atrodas zemāk par gruntsūdens līmeni, un ūdens pats šļācas ārā no urbuma. Kaut tādas vietas, kur ūdens pats šļācās, ir salīdzinoši reti sastopamas. Parasti artēzisko aku ierīko, veicot ļoti dziļu urbumu un ielaižot tajā sūkni.
Arteziska_aka.svg
 
Dzīvojamo namu ūdensapgādes pamatā ir savienoto trauku darbība. Sūkņu stacijā ūdeni uzsūknē ūdenstornī, kurš ir augstāks par augstāko namu. No ūdenstilpnes, kas atrodas ūdenstornī, pa apakšzemes caurulēm ūdens nokļūst namu ūdensvados, kur tas tiecas pacelties tikpat augstu kā ūdenstorņa krātuvē.
 
shutterstock_304152614.jpg
 
Interesants savienoto trauku principa pielietojums ir slūžu sistēma kanālos, kas savieno augstāku ūdens līmeni ar zemāku.
Panamas kanāls savieno Panamas līci Klusajā okeānā ar Atlantijas okeānu. Atlantijas okeānā ūdens līmenis ir augstāks nekā Klusajā okeānā, tāpēc kanālā izveidotas slūžas. Divas slūžas norobežo nelielu kanāla posmu. Ja kuģim jādodas uz leju, lēni atver augšējās slūžas, slūžu telpa piepildās ar ūdeni. Kuģis iebrauc starp slūžām, un augšējās slūžas aizver. Tad lēni ver vaļā apakšējās slūžas. Ūdens iztek, un ūdens līmenis pazeminās līdz līmenim, kāds ir aiz apakšējām slūžām. Kuģis var turpināt ceļu. Panamas kanāla būvniecība kļuva par vienu no lielākajiem un sarežģītākajiem būvniecības projektiem ko jebkad ir veicis cilvēks. Pateicoties Panamas kanālam, jūras ceļš no Ņujorkas uz Sanfrancisko samazinājās no \(22500\) \(km\) līdz \(9500\) \(km\).
 
Chedko Shutterstock.jpg
 
Ierīce, kuras darbībā izmanto savienoto trauku principu un Paskāla likumu (spiediens šķidrumā visos virzienos izplatās vienādi), ir hidrauliskā spiede (domkrats). Tā sastāv no diviem savienotiem cilindriem: viena šaura, otra plata. Cilindros ir iepildīta eļļa. Spiežot uz virzuli šaurākajā cilindrā, lielākajā cilindrā iegūst tik reižu lielāku spiedienu par pielikto, cik reižu lielā virzuļa laukums ir lielāks par mazā virzuļa laukumu. Tādējādi, piemēram, cilvēks ar vienu roku var pacelt automašīnu.
 
3 (8).svg
 
Arī līmeņrādī izmanto to, ka šķidrums nostājas vienā līmenī.
Līmeņrādis irmērinstruments horizontāla un vertikāla virziena noteikšanai.
Līmeņrādis sastāv no nedaudz izliektas caurulītes, kura piepildīta ar spirtu, atstājot tajā nedaudz gaisa. Uz horizontālas virsmas gaisa burbulītis nostājas caurulītes vidū.
 
shutterstock_1851021385.jpg