Apkārtnē izvēlēsimies kādu priekšmetu (koku, māju, stabu utt.) un nosacīti to uzskatām par nekustīgu. Tad attiecībā pret šo priekšmetu iespējams novērtēt citu ķermeņu kustību.
 
tree-736887_1280.jpg

Priekšmetu, attiecībā pret kuru vērtējam citu ķermeņu kustību, sauc par atskaites punktu.
Viena ķermeņa pārvietošanos attiecībā pret kādu citu ķermeni sauc par kustību.
  
Ja attēlā redzamais motociklists brauktu ar motociklu, tad tas nepārvietotos attiecībā pret motociklu, bet pārvietotos attiecībā pret objektiem, kas atrodas uz ielas. Kustību raksturo līnija, pa kuru ķermenis pārvietojas (plaknē vai telpā).
  
motorcycle-2268521_1280.jpg
  
Piespiediet pie tāfeles krīta gabaliņu un velciet to pa tāfeles virsmu. Krīts uz tāfeles iezīmēs līniju, pa kuru tas pārvietojas. Līnijas forma var būt dažāda (taisne vai līkne).
 
shutterstock_270210248.jpg
 
Līniju, pa kuru ķermenis pārvietojas, sauc par ķermeņa kustības trajektoriju.
 
Atkarībā no trajektorijas formas, ķermeņa kustību var iedalīt:
1. Taisnlīnijas kustībā
Par taisnlīnijas kustību var uzskatīt vilciena kustību taisnā ceļa posmā, sprintera skrējienu 100 m distancē, atvilktnes kustību, to izvelkot no plaukta, lidmašīnas kustību pirms pacelšanās utt.
  
lufthansa-2510334_1280.jpg
  
2. Līklīnijas kustībā
Dzīvē biežāk nākas sastapties ar līklīnijas kustībām, piemēram, F-1 sacensības, skrējiens pa stadiona celiņu garākā distancē, horizontāli izsviesta ķermeņa lidojums, utt.
 
charles-4413062_1280.jpg
Trajektorijas garumu, pa kuru pārvietojas ķermenis, sauc par  ķermeņa veikto ceļu. Ķermeņa veiktais ceļš ir fizikāls lielums un to mēra garuma vienībās.
 
shutterstock_1410089585.svg
Attēlā redzama bumbas kustības trajektorija
 
Taisnes nogriezni, kas savieno ķermeņa trajektorijas sākuma punktu ar trajektorijas beigu punktu, sauc par ķermeņa pārvietojumu.
 
Pārvietojums ir minimālais attālums, kas savieno divus izvēlētos kustības trajektorijas punktus. Veiktā ceļa garums un pārvietojums ir vienādi tikai taisnlīnijas kustībā.
 
Trajektorija un pārvietojums.svg