18.
maijā
Eksāmens LATVIEŠU VALODĀ 12. KLASEI
Trenējies ŠEIT!

Satura rādītājs:

Teorija

Numurs Nosaukums Apraksts
1. Fizikālie lielumi Fizikālie lielumi un mērvienības tēmā "Apgaismojums un attēli".
2. Spoguļi Plakanie, ieliektie un izliektie spoguļi. Attēlu veidošanās spoguļos. Spoguļu pielietošana.
3. Attēlu iegūšana ar lēcām Principi attēlu veidošanai. Lēcas formula. Savācējlēcas. Izkliedētājlēcas. Attēlu raksturojums.
4. Lēcas optiskais stiprums Lēcas optiskā stipruma formula. Lēcas raksturlielumu ietekme uz lēcas optisko stiprumu.

Uzdevumi

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Apgalvojums. Spoguļi 1. izziņas līmenis zema 4p. Izvēlies pareizo apgalvojumu. Plakanais spogulis un sfēriskie spoguļi. Temats "Apgaismojums un attēli".
2. Apgalvojums. Lēca 1. izziņas līmenis zema 4p. Izvēlies pareizo apgalvojumu. Ieliekta un izliekta lēca. Redze. Tematā "Apgaismojums un attēli".
3. Attēla raksturojums 2. izziņas līmenis vidēja 3p. Raksturot attēlu, ja ir dots priekšmeta attālums līdz lēcai d un attēla attālums līdz lēcai f.
4. Priekšmeta attālums līdz lēcai 2. izziņas līmenis vidēja 4p. Aprēķināt priekšmeta attālumu līdz lēcai un fokusa attālumu, ja ir zināms lēcas optiskais stiprums un attēla attālums līdz lēcai.
5. Attēla attālums līdz lēcai 2. izziņas līmenis vidēja 5p. Aprēķināt attēla attālumu līdz lēcai, ja ir dots lēcas fokusa attālums un priekšmeta attālums līdz lēcai. Noteikt iegūtā attēla veidu.
6. Fokusa attālums un D 2. izziņas līmenis vidēja 2p. Aprēķināt fokusa attālumu F un lēcas optisko stiprumu D, ja ir dots priekšmeta attālums līdz lēcai d un attēla attālums līdz lēcai f.
7. Fokusa attālums. Lēcas veids 1. izziņas līmenis zema 2p. Noteikt lēcas fokusa attālumu un lēcas veidu, ja ir dots lēcas optiskais stiprums.
8. Lēcas optiskais stiprums 2. izziņas līmenis vidēja 3p. Noteikt lēcas optisko stiprumu un lēcas veidu, ja ir dots lēcas fokusa attālums.
9. Attēla palielinājums 2. izziņas līmenis vidēja 2p. Aprēķināt attēla palielinājumu un lielumu, ja ir doti priekšmeta attālums līdz lēcai, attēla attālums līdz lēcai un priekšmeta lielums.
10. Attēla palielinājums un D 2. izziņas līmenis augsta 4p. Aprēķināt attēla lineāro palielinājumu un lēcas optisko stiprumu, ja ir dots attālums no priekšmeta līdz lēcai un attālums no priekšmeta līdz ekrānam.
11. Uzdevums par pētniecību 2. izziņas līmenis augsta 7p. Uzdevumā ir dots pētījuma apraksts un eksperimentā iegūto rezultātu tabula. Skolēnam ir jānosaka pētījuma atkarīgais un neatkarīgais lielums, jāsecina vai hipotēze ir apstiprinājusies un jānosaka fokusa attālums un mazākais attālums starp priekšmetu un attēlu.

Testi

Numurs Nosaukums Ieteicamais ilgums: Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Optika. Lēcas 00:00:00 vidēja 20p. Skolēna pašpārbaudes darbs par lēcām. Attēla raksturojums. Lēcas fokusa attālums, optiskais stiprums un lēcas veids. Priekšmeta attālums līdz lēcai, attēla attālums līdz lēcai un attēla lineārais palielinājums. Priekšmeta attālums līdz attēlam. Atkarīgais un neatkarīgais lielums.