Ķemmējot sausus matus ar plastmasas suku, var redzēt, kā mati pievelkas pie sukas, vai arī šī pati suka pievelk sīkus papīra gabaliņus. Novelkot vilnas džemperi, ir dzirdami sprakšķi. Nereti gadās, ka arī automobiļa durvis „sit” pa pirkstiem, kad tām pieskaras. Šādas parādības sauc par elektrostatiskajām parādībām, bet pašus ķermeņus sauc par elektrizētiem jeb elektriski uzlādētiem.
 
Asset 1 (1).svg
 
Divu elektrisko lādiņu mijiedarbību kvantitatīvi raksturo spēks. Šo mijiedarbības spēku starp diviem elektriskajiem lādiņiem 1785. gadā pirmo reizi precīzos eksperimentos konstatēja Šarls Ogistēns Kulons, lai gan dažus gadus iepriekš to bija pierādījis Henrijs Kevendišs (Anglija). Taču H. Kevendiša darbs nebija plaši pazīstams.
 
Charles_de_Coulomb.png
Šarls Ogistēns Kulons (1736-1806)
Svarīgi!
Mijiedarbības spēki starp lādētajām daļiņām ir atkarīgi no elektriskā lādiņa lieluma un zīmes, no daļiņu savstarpējā attāluma, kā arī no tās vides, kurā atrodas aplūkojamie lādiņi, īpašībām.
Divu elektrisko lādiņu mijiedarbības spēks \(F\) ir tieši proporcionāls lādiņu q1 un q2reizinājumam, apgriezti proporcionāls attāluma \(R\) kvadrātam starp tiem un vērsts pa taisni, kas savieno šos lādiņus:
F=14πε0εq1q2R2, kur
ε0 – elektriskā konstante (ε0=8,851012C2/(Nm2));
\(ε\) – vides relatīvā dielektriskā caurlaidība.
 
mag_forces.svg
Vienādzīmju lādiņi atgrūžas, pretēju zīmju lādiņi pievelkas.
  
14πε0=k=9109Nm2C2, kur
k — Kulona likuma konstante.
 
Tātad, Kulona likumu diviem lādiņiem, kas atrodas vakuumā, var uzrakstīt F=kq1q2R2.
 
Atsauce:
http://www.dzm.lu.lv/skoleniem/macies_pats/macies_pats_10-12.klasei/fizika
By After Hippolyte Lecomte - Nezināms, Neaizsargāts darbs, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76393504