24. aprīlis - FIZIKA
MONITORINGA DARBS VIDUSSKOLAI
Trešais Ņūtona likums izskaidro arī reaktīvo kustību.
Reaktīvā kustība ir ķermeņa kustība, ko izraisa reaktīvais vilces spēks. Spēks rodas, no ķermeņa pa sprauslu izplūstot gāzes strūklai. Ķermenis kustas strūklas kustībai pretējā virzienā. Reaktīvo kustību izmanto, piemēram, reaktīvajos dzinējos un reaktīvajos šāviņos.

shutterstock_317810786.jpg
 
Reaktīvā kustība ir atgrūšanas kustība. Raķetē ir degviela, kas degot pārvēršas gāzē ar augstu temperatūru un lielu spiedienu. Tāpēc šī gāze caur raķetes sprauslu izplūst ar lielu ātrumu, un raķete, atbilstoši Ņūtona likumam, lido pretējā virzienā.
 
shutterstock_1480426817.jpg
 
Reaktīvā kustība izpaužas arī dabā. Daudzi jūras iemītnieki izmanto reaktīvo kustību pārvietošanā, piemēram, astoņkāji, kalmāri, medūzas, salpas u.c.
 
shutterstock_1156450075.jpg
Kalmārs
Pārvietojoties, kalmārs iesūc ūdeni, izmantojot priekšējo atveri. Ūdens tiek izspiests caur aizmugurējo atveri, un dzīvnieks virzās uz priekšu reaktīvās kustības dēļ.
 
Reaktīvo kustību izmanto arī augi. Vieni no slavenākajiem ir tā sauktie savvaļas gurķu augļi. Pat no vismazākā pieskāriena tie atsistās no stumbra. Tad no cauruma, kas veidojas tā rezultātā, izdalās lipīgs šķidrums, kas satur sēklas. Gurķis lido pretējā virzienā līdz pat \(12\ m\). Noskaties video!