Kopš seniem laikiem slimību ārstēšanai un novēršanai cilvēki ir lietojuši īpašus augus - ārstniecības augus. Ārstniecības augi satur īpašas aktīvās vielas, kas var iznīcināt slimību ierosinātājus vai palīdzēt organismam atveseļoties no slimībām.
Kā pareizi ievākt ārstniecības augus?
1. Ārstniecības augus labi jāpazīst.
 
Dažkārt dažādu sugu augi izskatās ļoti līdzīgi, tāpēc ārstniecības augus jāievāc ļoti rūpīgi. Augus nedrīkst sajaukt. Piemēram, ļoti līdzīgi izskatās ārstniecības kumelīte un nesmaržīgā suņkumelīte, visvieglāk tās atšķirt pēc smaržas.
 
kumelite.jpgmatricaria_inodora_05_3504_fs.jpg
Ārstniecības kumelīteNesmaržīgā suņkumelīte
 
Ievācot nepareizos augus, tie neārstēs vai pat var kaitēt.
 
2. Ārstniecības augus jāievāc pareizā laikā.
  
Lai ārstniecības augs veiktu savu uzdevumu - ārstētu, tam jāsatur daudz aktīvo vielu. Ārstnieciskās vielas augos veidojas dažādos laikos. Piemēram, bērzu pumpurus ievāc martā, bet kumelīšu ziedus - no maija līdz rudenim.
 
3. Jāievāc pareizās augu daļas.
 
Ārstējošās vielas dažādiem augiem uzkrājas dažādās daļās. Dažiem augiem tās vairāk ir saknēs, citiem - lapās, citiem - ziedos. Tāpēc jānoskaidro arī, kura auga daļa ir jāievāc.
 
4. Jāizvēlas pareiza ievākšanas vieta.
 
Augi dažādas vielas uzņem no apkārtējās vides. Ja vidē ir piesārņojošas vielas, tās nonāk arī augos. Tāpēc ārstniecības augus nedrīkst ievākt šoseju, dzelzceļu un citu piesārņotu vietu apkārtnē.
 
5. Ārstniecības augus pareizi jāsagatavo uzglabāšanai.
 
Visbiežāk ievāktos ārstniecības augus saglabā izžāvētā veidā. Šos augus žāvē labi vēdināmā telpā, sargājot no tiešiem saules stariem. Šādā veidā augos vislabāk saglabājas aktīvās vielas. Pēc tam augus novieto tumšā, vēdināmā vietā papīra vai dabiska auduma maisiņos. Dažkārt ārstniecības augu slotiņas pakarina labi vēdināmā telpā.
 
_C4_81rstniecisk_C4_81_20t_C4_93jas.jpg